Automobil neće da upali

Zašto automobil neće da upali – da li je to zbog akumulatora?
Pobrinite se da vaš automobil uvek startuje: Kako sprečiti pražnjenje akumulatora
Svi vozači se plaše ove buke: Kada okrenu ključ za paljenje ili pritisnu dugme za pokretanje, čuje se samo umorno verglaje. Nakon još nekoliko pokušaja pokretanja, starter konačno odustaje. Automobil neće da upali. Razlog za poteškoće pri pokretanju je obično to što je akumulator slabo napunjen. Automatski start-stop sistemi, klima-uređaj, grejači sedišta, savremeni sistemi za zabavu i drugi potrošači električne energije opterećuju akumulator. Stoga je od suštinskog značaja da se moćni akumulator koristi za zadovoljavanje povećanih zahteva u modernim vozilima.
Naša brza provera: Najčešći razlozi za prazan akumulator
- "Energetski gutači"
- Tihi potrošači
- Ekstremne temperature
Vreme takođe utiče na stanje napunjenosti akumulatora. I toplota i hladnoća opterećuju akumulator. Posebno na temperaturama ispod nule, problemi sa pokretanjem su češći. Razlog: Na niskim temperaturama, elektro-hemijske reakcije u akumulatoru se odvijaju sporije. Elektroni putuju samo sporo, što smanjuje početnu snagu akumulatora. Na niskim temperaturama, pokretanje je otežano i debljinom motornog ulja, jer na temperaturama ispod 0° C postaje veoma viskozno. Pokretaču motora je potrebna veća početna struja da bi prevazišao ovaj otpor. Kao i ovo, dolazi do povećanog opterećenja zbog zahtevnih potrošača kao što su grejači i ventilatori. Niske temperature ne utiču samo na startnu snagu. Punjenje akumulatora je sporije zbog hladnoće, tako da je akumulatoru potrebno više vremena da se potpuno napuni. Pored toga, maksimalna izlazna snaga alternatora je ograničena. Ako je aktivan veliki broj potrošača, ostaje malo energije za punjenje akumulatora.
Grejni elementi u volanu i sedištima vozača i suvozača, kao i grejači vetrobranskog stakla i zadnjeg stakla su pravi "energetski gutači" i stavljaju veliko opterećenje na akumulator. Posebno u savremenim vozilima sa funkcijom start-stop, akumulator igra ključnu ulogu u sistemu vozila. Obezbeđuje da kada je motor isključen, na primer na semaforu, ne samo radio i sistem klimatizacije nastavljaju da funkcionišu. U nekim slučajevima istovremeno napaja i do 150 različitih električnih potrošača. I dalje ima dovoljno snage da ponovo pokrene motor kada se upali zeleno svetlo na semaforu. Moderne automobilske baterije su originalni energetski paketi, ali ih takođe treba proveravati u redovnim intervalima. Iako savremene baterije ne zahtevaju održavanje, potrebne su im redovne provere stanja napunjenosti (SOC) i zdravstvenog stanja (SOH) kako bi se otkrili predstojeći kvarovi baterija pre nego što mogu da izazovu potpuni kvar.
Tihi potrošači su električne komponente u automobilu koje uzrokuju pražnjenje akumulatora čak i kada je vozilo isključeno. Potrošači kao što su alarmni sistemi, satovi ili sistemi za ulazak bez ključa ostaju u režimu pripravnosti, čak i kada je vozilo isključeno, i stoga uzrokuju kontinuirano pražnjenje akumulatora. Iako je potrošnja energije samo mala, ona negativno utiče na stanje napunjenosti akumulatora zbog njenog kontinuiranog delovanja. Nakon dužih perioda mirovanja, na primer u slučaju dugih praznika, moguće je da se automobil ne pokrene zbog ispražnjenog akumulatora.
Vrući dani takođe mogu izazvati probleme sa pokretanjem. Spoljašnja temperatura iznad 20°C ubrzava hemijske procese u akumulatorima automobila koji promovišu samopražnjenje ili koroziju.
Bez obzira na zimske ili letnje temperature: Veliki broj start-stop ili stop-and-go putovanja, na primer na autoputu, takođe doprinose većem opterećenju akumulatora.
Uzgred…
Iako se trajanje akumulatora može produžiti uz odgovarajuće održavanje, baš kao i gume i kočnice, akumulatori nose delove, koji imaju samo ograničen vek trajanja. Zbog toga akumulator treba testirati prilikom svake posete radionici. Mnoge radionice nude testiranje akumulatora uz pomoć odgovarajućih testera.
Zanimljive činjenice o snazi, stanju napunjenosti i trajanju akumulatora
Nakon velikog broja ciklusa punjenja i pred kraj njihovog korisnog veka trajanja, konvencionalni starter akumulatori (Sil) imaju kapacitet od samo 20%. Sa istim opterećenjem, EFB akumulatori i dalje imaju 50%. Snažniji AGM akumulatori mogu da izdrže četiri puta više ciklusa punjenja od SLI akumulatora i još uvek obezbeđuju 80% svoje energije. Uvek treba izbegavati duboko pražnjenje akumulatora, jer to uzrokuje trajno oštećenje ćelija akumulatora. Iako se duboko ispražnjen akumulator mogu "oživeti" odgovarajućim punjačem, šteta koja je pretrpela i dalje ostaje.
U slučaju dubokog pražnjenja, neophodno je hitno punjenje. Što duže akumulator ostaje u stanju dubokog pražnjenja, to je ozbiljnije njegovo oštećenje.
Pronađite pouzdan servis
Da li radite sa akumulatorima?
Produbite svoje znanje
-
Konstrukcija akumulatora VARTA Promotive EFB za kamionePatentirani element za mešanje osigurava da u našem ProMotive EFB akumulatoru ne može doći do stratifikacije kiseline. Pročitajte čitav članak sada kako bi ste saznali na koji način funkcioniše i koje prednosti donosi.
-
Važnost prihvatanja punjenja akumulatora kamionaAkumulatori sa visokom početnom strujom (CAA) i dovoljnim kapacitetom (C20) garantuju pouzdan rad voznog parka. Rećićemo vam zašto.
-
Saveti za akumulatore za slobodno vremePripremite se za putovanje. Otkrijte korisne savete i trikove za akumulatore za vozila za slobodno vreme, kako bi ste na najbolji način započeli sezonu.
Imate pitanje?
-
Iskoristite naš Pretraživač VARTA® akumulatora da biste pronašli proizvod koji odgovara vašem vozilu.
-
VARTA tim za pružanje sadržaja
-
VARTA tim za pružanje sadržaja