-
Konstrukcija akumulatora VARTA Promotive EFB za kamione
Novi mokar akumulator za kamione
Od svog lansiranja 2014. godine VARTA® Promotive EFB akumulator je dovela performanse mokrih akumulatora na novi nivo. U savremenim kamionima za velike udaljenosti, veliki broj potrošača i rezultirajuće povećanje dubine pražnjenja predstavlja izazov za sve konvencionalne mokre akumulatore.
Razlog je kiselinska stratifikacija, koja se javlja kod svih mokrih akumulatora.Zašto je stratifikacija kiseline problem?
Fenomen stratifikacije kiseline se javlja kad god se akumulatori sa tečnim elektrolitom redovno prazne i dopunjavaju. Što se akumulator dublje prazni, to brža kiselinska stratifikacija postaje problem. Međutim, dugoročno gledano, veliki broj ravnih ciklusa ili duboko pražnjenje akumulatora rezultira stratifikacijom kiseline. Ovo je neravnomerna raspodela gustine kiseline unutar akumulatorske ćelije. Kiselina sa većom koncentracijom se akumulira u nižim delovima ćelije. Manje koncentrovani elektroliti ostaju u gornjoj oblasti. To izaziva tri neželjena dejstva:
1. Visoko koncentrovana kiselina u donjem delu ćelije napada aktivnu masu akumulatora i olovne rešetke. Ovo smanjuje radni vek akumulatora.
2. Zbog kiselinske stratifikacije, napon otvorenog kola se povećava tako da sistem upravljanja akumulatorom pogrešno pretpostavlja da postoji viši nivo napunjenosti. To može prouzrokovati dodatno opterećenje akumulatora zbog pogrešne strategije sistema za upravljanje akumulatorima (BMS), što uzrokuje prerani kvar akumulatora.
3. Zbog povećanog napona otvorenog kola, prihvatanje punjenja je takođe drastično smanjeno, što može dovesti do niske napunjenosti tako da akumulator ranije otkaže.
4. Zbog različitih gustina kiselina dolazi do procesa prenosa unutrašnjeg naelektrisanja u pločama pojedinačnih ćelija. Kao rezultat toga, deo aktivne mase je sve više i trajno oštećen usled sulfatacije i više nije dostupan. Ovo smanjuje raspoloživi kapacitet i takođe dramatično smanjuje performanse hladnog pokretanja akumulatora.
Sve tri tačke uzrokuju prevremeni kvar akumulatora i dodatne troškove održavanja kroz češću zamenu akumulatora.VARTA® ProMotive EFB akumulatora – revolucionarno rešenje
Rešenje koje su naši inženjeri proizveli kako bi eliminisali problem kiselinske stratifikacije je patentirani element za mešanje. Element za mešanje se nalazi sa strane svake ćelije i koristi prirodno kretanje vozila za mešanje kiseline. Pošto element za mešanje nema pokretne delove, habanje nije problem. Cirkulacija elektrolita se postiže isključivo pokretima upravljanja, ubrzanjem ili kočenjem i vibracijama vozila. Na ovaj način elektrolit u ćeliji je stalno u pokretu. Zbog posebnog dizajna, element za mešanje u VARTA® Promotive EFB akumulatoru koristi dva osnovna fizička principa (Link na članak na Vikipediji o 1: komunikacionim posudama, 2: Bernoulli efekat), da izazove turbulentan protok unutar svake ćelije. Tokom celog putovanja ovaj protok obezbeđuje kontinuiranu cirkulaciju tako da se stratifikacija kiseline ne javlja tokom punjenja od strane generatora. U praksi, kod konvencionalnih mokrih akumulatora bez elementa za mešanje normalno kretanje kiseline nije dovoljno da se spreči stratifikacija kiseline.
Performanse VARTA® ProMotive EFB akumulatora više puta su potvrđene
Različiti laboratorijski testovi i terenska ispitivanja pokazali su da VARTA® Promotive EFB može da ispuni mnogo veće zahteve od konvencionalnih mokrih akumulatora, što značajno povećava njihov radni vek u vozilu. Pozitivne povratne informacije od naših proizvođača originalne opreme i rezultati nezavisnih testova i izveštaja takođe dokazuju da sa Kamionom EFB imamo rešenje visokih performansi za zahteve transporta na velike udaljenosti u našem portfoliju. Kamion EFB je još jedan primer inovativne snage brenda VARTA® Automotive. Razvijamo akumulatorska rešenja za vozne parkove današnjice i budućnosti.
-
Važnost prihvatanja punjenja akumulatora kamiona
Važnost dobre vrednosti hladnog starta (cca) i visokog korisnog kapaciteta (C20) za akumulatore kamiona sada je opšte poznata. Većina operatera voznog parka zna da samo akumulatori kamiona sa visokim potencijalom hladnog pokretanja i adekvatnim kapacitetom mogu da obezbede pouzdan rad voznog parka
Savremenim hotelijerskim funkcijama
je potrebna snaga Kamionske baterije su već neko vreme izložene većim zahtevima. U prošlosti su se uglavnom koristili za pokretanje i generator ih je napunio tokom vožnje. Ova situacija se značajno promenila u protekloj deceniji. Velika količina elektronske opreme koja pomaže u bezbednosti, životnoj sredini i udobnosti vozača doprinosi povećanom opterećenju akumulatora kamiona. Kao i ovo: Lojalnost vozača postaje sve važnija, jer se operateri voznog parka suočavaju sa manjkom od 35.000 vozača kamiona. Kompanije ne mogu sebi da priušte uštedu sa opremom ako ne žele da izgube vozače od svojih konkurenata. Veliki broj potrošača u kamionu utiče na zahteve operatera voznog parka za akumulatore. Akumulator kamiona je komponenta koja je previše važna da bi se zanemarila.
Vreme punjenja se smanjuje, ali zahtevi za snagom rastu
Kada je motor isključen, akumulator se prazni brže i dublje zbog velikog broja električnih potrošača. Stoga se mora puniti većom strujom i češće. Iako se akumulator puni generatorom tokom vožnje, on mora da deli veliki deo snage koju generator napaja sa električnim potrošačima. Ako svetlo, frižider i radio moraju biti isporučeni u viljuškaru, količina energije za punjenje akumulatora se smanjuje.
Mnogi moderni kamioni opremljeni su funkcijama koje pomažu u uštedi goriva i poboljšanju efikasnosti. Oko 35% ukupnih troškova voznog parka proizlazi iz potrošnje goriva. Da bi se poboljšala efikasnost goriva, vožnja nizbrdo i kočenje se koriste za punjenje akumulatora. S druge strane, kada se kreće uzbrdo i ubrzava motor treba da radi sa najvećom mogućom efikasnošću. To se postiže razdvajanjem alternatora, što se naziva pasivnim pojačanjem. Prilikom vožnje u praznom hodu, funkcija jedrenja isključuje motor i odvaja ga od pogonskog sklopa. To ne znači samo da je vreme koje je na raspolaganju za punjenje akumulatora smanjeno, već i da u ovim fazama akumulatora mora da snabdeva sve električne potrošače. Prihvatanje
punjenja – kritičan faktor za starije akumulatore
Kod starijih akumulatora, prihvatanje punjenja je često inhibirano. Suštinski razlog postepenog pogoršanja prihvatanja naelektrisanja je sulfatiranje, koje smanjuje aktivnu površinu ploča u akumulatorskim ćelijama. Stoga uobičajeno vreme vožnje viljuškara više nije dovoljno da se osigura potpuno punjenje akumulatora. Međutim, tokom narednih nekoliko noćenja, baterija bi ponovo trebalo da obezbedi dovoljno energije za osvetljenje, frižider i aparat za kafu. Prevremeni kvar komforne funkcije kao što je TV ili kuvalo za vodu može biti samo dosadan, ali ako viljuškar ne krene sledećeg jutra, to često ima negativne posledice po raspored i kupce.
Sa bezbedne strane sa VARTA® akumulatorima
Inovativne karakteristike nove generacije VARTA® akumulatora za kamione dizajnirani su da zadovolje povećane zahteve u modernom kamionu i obezbede trajno visok nivo napunjenosti. Sa patentiranom PowerFrame® tehnologijom i upotrebom separatora staklenog flisa u VARTA® AGM akumulatorima, operateri voznog parka su u idealnom položaju da se nose sa povećanom potražnjom za električnom energijom u svakodnevnoj logistici. U VARTA® EFB akumulatoru, patentirani element za mešanje obezbeđuje prihvatanje visokog punjenja i dug radni vek.
-
Saveti za akumulatore za slobodno vreme
Priprema vašeg vozila za slobodno vreme za početak sezone
Za razliku od konvencionalnih akumulatora vozila koji se koriste tokom cele godine, akumulatori za slobodno vreme su uglavnom u upotrebi tokom proleća i leta. Za sezonsku upotrebu, posebno je važno voditi računa o stanju akumulatora. Ako se akumulator ne koristi duže vreme, može se pokvariti i možda će biti potrebno zameniti ga. U ovim slučajevima, akumulator nije otkazao zbog proizvodnog ili materijalnog nedostatka, već zbog nedostatka brige i održavanja. U ovom članku ćete naučiti naše savete i trikove i steći neka korisna znanja koja će vam pomoći da prebrodite sezonu bez kvarova.
Različite tehnologije za različite primene
SLI (startovanje, osvetljenje, paljenje) akumulatori pružaju izuzetno visoku izlaznu struju za kratke periode. Ova početna snaga je primarni zahtev SLI akumulatora koji se meri u amperima hladnog paljenja (cca). Marine Cranking Amperes (MCA) je odgovarajuće merenje u pomorskoj industriji. Starter akumulatori nisu dizajnirani da izdrže opsežne cikluse pražnjenja/punjenja.
Akumulatori za primenu u slobodno vreme isporučuju konstantnu struju tokom dužeg vremenskog perioda. Za razliku od SLI akumulatora,ovi akumulatori se mogu više puta isprazniti i dopuniti bez ovih ciklusa koji uzrokuju oštećenje ili skraćivanje radnog veka. Pogodni su za napajanje brojnih elektronskih, plug-in dodataka i drugih aplikacija koji postavljaju visoke zahteve u čamcima, prikolicama ili kamp kućicama. VARTA ®Profesionalni asortiman nudi servisne akumulatore (poznate i kao dvostruka namena) sa obe AGM i EFB tehnologijom. EFB baterije su uvedene kao opcija nižeg nivoa za AGM baterije u pogledu performansi i veka trajanja ciklusa. EFB tehnologija se zasniva na poboljšanjima postojeće tehnologije poplavljenih baterija, npr. dodavanjem ugljeničnih aditiva tokom proizvodnje ploča. AGM baterije imaju prednost jedinstvenih karakteristika dizajna koje se ne nalaze u poplavljenim baterijama. Imaju dug radni vek, veoma dobru otpornost na vibracije i potpuno su bez održavanja jer ne troše vodu i otporni su na curenje. AGM baterije su idealne za ispunjavanje zahteva vrhunskih karavanskih vozila i brodova. Saveti i trikovi za
održavanje
Kada baterija nije u upotrebi, postoji nekoliko stvari koje treba uzeti u obzir. Pratite ove savete pre, tokom i nakon perioda odmora da biste maksimalno iskoristili VARTA bateriju.
Pre perioda odmora Potpuno
➤ napunite bateriju, isključite sve električne uređaje i, ako je moguće, isključite bateriju➤ Skladištite na hladnom i suvom mestu
➤ Skladištite baterije potpuno napunjene; potpuno napunjene baterije mogu se skladištiti čak i na temperaturama znatno nižim od nule
➤ Delimično napunjene baterije mogu se zamrznuti
Tokom perioda
➤ odmora Redovno proveravajte stanje napunjenosti/napona
➤ Ako napon padne ispod 12,4 V, potpuno napunite akumulator pomoću punjača pogodnog za dotičan akumulator
Nakon perioda odmora
➤ Potpuno napunite akumulator i, ako je primenljivo, ponovo povežite električne uređaje
➤ Proverite da li i dalje sve funkcioniše
Izvori kvara akumulatora
Razumevanje faktora koji doprinose kvaru akumulatora je ključno za održavanje optimalnih performansi akumulatora. Evo nekoliko saveta koji će vam pomoći da zaštitite akumulator i osigurate njen vek trajanja.
- Svetla, ventilatori i drugi tehnički uređaji u režimu pripravnosti mogu polako isprazniti akumulator
- Korodirani terminali, kablovski priključci i kablovi sa visokim električnim otporom
- mogu smanjiti struju punjenja Neispravan punjač akumulatora može dovesti do prekomernog punjenja ili delimičnog punjenja
- Kapacitet punjenja punjača ne sme biti prekoračen zahtevima kapaciteta električnih uređaja
- Kratki spojevi ili kvarovi u električnom sistemu čamca ili vozila
- Delimično punjenje praznog akumulatora
- Dugi periodi mirovanja vozila bez isključivanja akumulatora
- Sa aplikacijama koje ne mešaju dovoljno elektrolit (npr. čamci na unutrašnjim vodenim putevima, prikolice, solarne ili stacionarne aplikacije), postoji rizik od stratifikacije kiseline, pa preporučujemo akumulator sa AGM tehnologijom
Izbor pravog akumulatora za vaše putovanje
Može zvučati očigledno, ali izbor pravog akumulatora sa odgovarajućom specifikacijom i tehnologijom prilagođenom specifičnim zahtevima je od ključnog značaja. Korišćenje pogrešnog akumulatora će rezultirati kratkim vekom trajanja. Da bismo još više olakšali pravi izbor akumulatora, kreirali smo i razvili VARTA® Pretraživač akumulatora za slobodno vreme. Sa intuitivnim grafičkim korisničkim interfejsom, ovaj praktični alat će vas voditi korak po korak do akumulatora koji savršeno odgovara vašim potrebama – bez obzira da li idete na kampovanje ili istraživanje otvorenog mora.
-
Stabilizacija napona tokom zamene akumulatoraKada je motor isključen, napajanje se i dalje crpi iz akumulatora tokom dijagnostike vozila. U slučaju duže dijagnoze, akumulator ugrađenu u vozilo mogu isprazniti kontrolne jedinice i druga električna opterećenja do te mere da napon ugrađenog sistema padne ispod dozvoljene granice podnapona kontrolnih jedinica i odgovarajući unos se vrši u memoriji kvara i podaci se gube u odeljku isparljive memorije (npr. senzor ugla upravljanja ili krajnji položaji električnih podizača prozora).Stalni napon električnog sistema vozila je stoga preduslov za profesionalno rešavanje problema ili zamenu akumulatora i izbegavanje dodatnih poteškoća od samog početka zbog bilo kakvog podnapona.
Šta je stabilizacija napona?
Stabilizacija napona opisuje proces povezivanja spoljnog napajanja kako bi se održao napon u vozilu na konstantnom nivou kada je akumulator isključena. Ovo sprečava kontrolne jedinice u vozilu da registruju kritični podnapon i zabeleže ga kao grešku u evidenciji događaja.
„Mercedes ponekad reaguje osetljivo na ovo ako jednostavno isključite akumulatora i povežete novi: Već smo imali head-up displej koji više ne radi i probleme sa sistemima za pomoć vozaču. Ionako morate da koristite dijagnostički alat za to. To takođe može uticati na ponašanje pri pokretanju/zaustavljanju tokom dužeg vremenskog perioda.”
R. Nikl – CLARIOS
preporuka inženjera za primenu vozila za stabilizaciju napona
Spoljni izvor napajanja mora biti povezan pre početka zamene akumulatora ili produžene dijagnostike vozila.
NAPOMENA: Nikada ne koristite punjač akumulatora za održavanje napona. Savremeni punjači koriste poseban algoritam punjenja sa različitim fazama punjenja. Iznenadno isključivanje akumulatora može dovesti do kvarova na punjaču, što može oštetiti elektroniku vozila ili punjač.
Prilikom zamene akumulatora, nemojte isključivati instaliranu bateriju dok se spoljašnje napajanje ne poveže i uključi.
Spoljni izvor napona mora uvek biti povezan na mestima koja su sposobna da bezbedno prenose potrebne struje. Iz tog razloga, uvek preporučujemo povezivanje spoljnog izvora napona sa priključnim terminalima akumulatora u dijagnostičke svrhe.
U slučaju zamene akumulatora, prirodno je da je veza sa terminalima akumulatora nešto teža za rukovanje. Rad na kablovima takođe može dovesti do pada stezaljki spoljnog izvora napona ili do kratkih spojeva. Ako je dostupno, preporučujemo da u ovom slučaju koristite tačke povezivanja na startu u vozilu. Informacije o tome gde se nalaze u vozilu možete pronaći na Portalu VARTA za partnere.
NAPOMENA: Savetujemo da ne povezujete održavanje napona preko OBD interfejsa. Prema ISO 15031-3 specifikaciji, maksimalna nosivost struje priključaka je ograničena na 10A - vrednost koja se može brzo prekoračiti ako se probudi nekoliko kontrolnih jedinica. To može dovesti do ozbiljnog i skupog oštećenja OBD interfejsa ili do pregorevanja osigurača, nepotrebnog odlaganja dijagnostičkih ili popravnih radova.
Najlakši način je svakako korišćenje drugog akumulatora kao sekundarnog izvora napajanja. Sa ovim pristupom, važno je osigurati da je sistem zaštićen od nenamernih kratkih spojeva odgovarajućim osiguračem.
U svakodnevnoj upotrebi u radionicama, stacionarna stalna napajanja sa dovoljnom snagom od 350W dokazala su svoju vrednost. U ovoj klasi snage, čak i nenamerno buđenje jednog ili više kontrolnih uređaja ne dovodi odmah do kvara napona napajanja.
Zaključak
Kad god je potrebno izvršiti zamenu akumulatora ili opsežno rešavanje problema, treba obezbediti dodatnu stabilizaciju napona. Uvek pokušajte da povežete spoljni izvor napajanja sa priključnim terminalima akumulatora. Ako je ovo teško za rukovanje, preporučujemo da koristite tačke povezivanja za pokretanje. Čuvajte se kratkih spojeva. Nikada ne koristite održavanje napona putem OBD-a. Bolje je koristiti sekundarni akumulator ili napajanje konstantnim naponom od najmanje 350 W.
Želite da saznate više o različitim električnim sistemima u savremenim vozilima? Onda je naša napredna automobilska obuka definitivno prava stvar za vas!
-
Desni kôd BEM-a za zamenu akumulatoraNijedno moderno vozilo nije bez poznatih komfornih funkcija, kao što su klima-uređaj, sistemi za zabavu, grejana sedišta, električni prozori itd., koje su veoma cenjene od strane vozača i putnika i moraju da funkcionišu i tokom start-stop događaja. Pored toga, najnovija vozila su sve više opremljena bezbednosnim sistemima za pomoć vozaču kao što su pomoć u traci, automatska kontrola udaljenosti ili pomoć pri kočenju i druge funkcije. Proizvođači automobila koriste sofisticirane sisteme za upravljanje akumulatorima koji kontinuirano prate bateriju kako bi osigurali neophodnu dostupnost ovih funkcija udobnosti i bezbednosti.Ako akumulatoru sada treba zameniti, potrebno ju je reprogramirati u sistem upravljanja energijom vozila. Zašto je ovo važno? Istrošen akumulator pokazuje drugačije ponašanje u pogledu raspoloživog kapaciteta, izlazne energije i prihvatanja punjenja od novog neiskorišćenog akumulatora. Sistem za upravljanje akumulatorom (BMS) zajedno sa elektronskim senzorom akumulatora (Ebs) prati akumulator tokom njenog životnog veka. Otkriva npr. broj pokretanja i protok energije (Ah protok), prati stanje napunjenosti, kontroliše punjenje i prilagođava upravljanje energijom akumulatora tokom vremena zavisno od njenog zdravstvenog stanja.Ako se reprogramiranje ne izvrši pravilno, to može izazvati ograničenje ili čak kvar funkcije start-stop, što može dovesti do povećane potrošnje goriva i ograničenja funkcija komfora.
Različiti načini kodiranja akumulatora
Danas na tržištu možemo videti da proizvođač OE automobila sledi različite strategije za reprogramiranje novih akumulatora svojim vozilima BMS
. SAMOUČENJE: Kao prva grupa postoje sistemi za samostalno učenje. Ovde BMS dolazi sa samo jednom ili nekoliko unapred programiranih opcija akumulatora po vozilu koje će BMS koristiti kao referencu. Nakon zamene akumulatora BMS upoređuje stvarne nove performanse akumulatora sa referencama baterije sačuvanim u BMS memoriji i saznaće koja od sačuvanih referenci odgovara stvarnim izmerenim performansama. OE koje prate ovu strategiju su na primer Abarth, Alfa Romeo, Chevrolet (Daewoo), Citroen, Dacia, Fiat, Honda, Lancia, Mercedes, Mitsubishi, Peugeot, Renault, Subaru, Suzuki, Toyota i Volvo.
REGISTRACIJA SA DIJAGNOSTIČKIM ALATOM: Druga grupa proizvođača OE automobila zahteva aktivnu registraciju novog zamenskog akumulatora u BMS vozila i uz to upotrebu dijagnostičkog uređaja za reprogramiranje. Samo da navedemo neke primere možemo nazvati Alpina, Audi, BMW, Jaguar, Jeep, Land Rover, Mazda, Mini, Seat, Škoda i Volkswagen. A u okviru ove grupe neki proizvođači vozila kao što su VAG grupa ili BMW zahtevaju šifru za registraciju novog akumulatora tokom zamene. Šifre nisu samo OE, već i specifične za akumulator.
Bem kôd specifičan za VAG je u osnovi dvoredan kôd. Prvi red sadrži OE broj rezervnog dela. Ovaj broj se razlikuje za OES (tj. 000915105DG) i OEM (tj. 4F0915105E) kanal, ali je ograničen na količinu tipova akumulatora koje VAG koristi. Druga linija kodira proizvođača akumulatora, datum proizvodnje akumulatora i sadrži deo koji čini ovaj kod specifičnim.
OES BEM-kod
OEM BEM-kod
NAPOMENA: QR kod odštampan na VARTA® AGM i EFB akumulatorima koristi se samo u interne svrhe. Ne sadrži iste informacije kao OE BEM kod, i stoga se ne može koristiti kao zamena OE BEM koda za registraciju novih akumulatora u VAG vozilima.
U zavisnosti od iam dijagnostičkih alata, neki zahtevaju Bem kod za zamenu akumulatora. U ovom slučaju za VAG potrebno je umetnuti obe linije BEM koda novog akumulatora.
Drugi dijagnostički alati kao što su Hella Gutmann ili BOSCH KTS kreiraju potrebne informacije specifičnih za akumulator koristeći padajuće opcije. Unos BEM koda nije obavezan. Potrebno je samo da izaberete kapacitet, proizvođača i tehnologiju. Traženi serijski broj je samo u svrhu sledljivosti. Može se primeniti bilo koji 10-cifreni broj.
Sledeći primer prikazuje kodiranje akumulatora u Škoda KODIAQ 1.5 TSI pomoću BOSCH KTS dijagnostičkog uređaja. Nakon izbora vozila potrebno je da izaberete putanju menija za zamenu akumulatora i koristite desni parametar iz padajućeg menija.
Pokretanjem ovog procesa nadgledani brojač upotrebe akumulatora BMS-u će se resetovati na nulu. Što se tiče kapaciteta akumulatora i tehnologije, uvek preporučujemo zamenu „slično za slično“ ili „bolje za slično“. Nikada ne smanjujte veličinu zamenskog akumulatora!
U osnovi, ista procedura se primenjuje kada se koristi Hella Gutmann dijagnostički uređaj.
Ako koristite VCDS za zamenu akumulatora u VAG vozilima ili vozilima koja koriste VW tehnologiju, postoji nešto drugačiji postupak u zavisnosti od toga da li je vozilo opremljeno kontrolnom jedinicom 61. U tom slučaju morate da izaberete kontrolnu jedinicu „61 kontrola akumulatora“, a zatim desnu putanju menija. Ovde možete uneti potreban OE broj rezervnog dela i 10-cifreni serijski broj. Kao što preporučujemo da zamenite "like-for-like", možete ostati sa originalnim OE brojem rezervnog dela ako zamenite originalni akumulator istom tehnologijom i performansama. Neznatna odstupanja od ocena nije problem. Ako zamenite "bolje za slično", potrebno je da uzmete OE broj rezervnog dela koji odgovara izabranom novom akumulatoru. Za traženi serijski broj može se primeniti bilo koji 10-cifreni
broj. Alternativno, takođe je moguće reprogramirati novi akumulator u BMS vozila ručnim odabirom parametara akumulatora. Pristup je prilično sličan BOSCH KTS ili Hella Gutmann alatima.
Sledeći primer prikazuje ovaj pristup kodiranja akumulatora Škoda KODIAQ 1.5 TSI pomoću VCDS dijagnostičkog uređaja.
Podešavanjem jedne od četiri vrednosti baterije (kapacitet, tehnologija, proizvođač, serijski broj) nadgledani brojač upotrebe baterije BMS-a će se resetovati na nulu. Serijski broj uvek treba da se promeni kako bi se adresirala nova baterija. Međutim, moguće je i naknadno promeniti serijski broj u originalni. Dakle, na kraju je nova baterija programirana u BMS, ali originalni serijski broj ostaje.
KOMBINOVANI PRISTUP: A postoji i treća grupa proizvođača koji prate obe strategije u zavisnosti od konkretnog modela. OE koje treba pomenuti su Ford, Hyundai, Kia, Lexus, Nissan, Opel, Porsche, Smart i Vauxhall Kodiranje
baterije bez alata
Kao poseban slučaj treba pomenuti Ford jer za neke modele nude resetovanje BMS baterije koje ne zahteva nužno dijagnostički uređaj. To se može uraditi ručno određenom kombinacijom tastera i prekidača za komandnu tablu specifičnih za vozilo.
Vozilo sa zadnjim svetlom za maglu:
Korake treba pokrenuti u roku od 10 sekundi.- Uključite paljenje
- Pritisnite dugme za zadnje svetlo za maglu 5 puta
- Zatim pritisnite prekidač za treptanje upozorenja 3 puta
Ako crveno svetlo indikatora napunjenosti baterije na instrument tabli treperi 3 puta u roku od 15 sekundi, resetovanje je uspelo.
Vozilo bez svetla za maglu:
Korake treba pokrenuti u roku od 10 sekundi.- Uključite paljenje
- Pritisnite blic farova 5 puta, a
- zatim potpuno pritisnite papučicu kočnice 3 puta
Ako crveno svetlo indikatora napunjenosti akumulatora na instrument tabli treperi 3 puta u roku od 15 sekundi, resetovanje je uspelo.
Ovim procedurama resetuje se broj dana korišćenja akumulatora. Zatim se vrši fina kalibracija BMS-a kada je vozilo zatvoreno najmanje 3 sata.
Zaključak
Iako u svakom savremenom vozilu sa BMS-om treba rešiti zamenu akumulatora, sama tema nije tako komplikovana kao što se čini na prvi pogled. Mnogi brendovi automobila čak ne zahtevaju aktivno rekodiranje jer sistem sam prepoznaje novi akumulator. Drugi proizvođači automobila zahtevaju alat za to. Ali sa sofisticiranim uređajima dostupnim na nezavisnom postprodajnom tržištu, ovaj proces je lako pokrenuti.Želite da saznate više o različitim električnim sistemima u savremenim vozilima? Onda je naša napredna automobilska obuka definitivno prava stvar za vas!
-
Varta® akumulatori za kamione su robusni
- Prostor između osovina se koristi za veći rezervoar. Time se poboljšava i domet i ekonomičnost, posebno u zemljama sa visokim cenama goriva. Pored toga, manje zaustavljanja za točenje goriva skraćuje vreme putovanja i olakšava zakazivanje.
- SCR katalizator kamiona smanjuje emisije azotnih oksida za 95% i čini transport robe drumskim prevozom otpornim na budućnost. Međutim, rezervoar uree koji je potreban za rad katalizatora takođe zauzima prostor. To je još jedan razlog zašto je u mnogim novim kamionima akumulator integrisan u područje zadnje osovine.
Na zadnjem kraju kamiona ima čak dovoljno prostora za dva velika akumulatora. Međutim, lokacija na zadnjem kraju traktorske jedinice takođe uzrokuje dodatno opterećenje akumulatora. Udarci i vibracije koji deluju na zadnju osovinu takođe se prenose na akumulator.
Novi izazovi za akumulatore kamiona
Pored povećanih vibracija i udara usled položaja iznad pogonske osovine, akumulatori kamiona su takođe izloženi naprezanjima usled drugih mehaničkih faktora. Lokacija na zadnjoj strani može pojačati neželjene oscilacije i rezonance. Sa konvencionalnim dizajnom akumulatora, kontinuirane vibracije mogu značajno smanjiti životni vek akumulatora kamiona. Zahvaljujući posebnim konstrukcionim karakteristikama, akumulatori za ugradnju na kraju okvira opremljeni su da se nose sa povećanim zahtevima za vibracijama.
To se može identifikovati po simbolu "KRAJ INSTALACIJE OKVIRA" na akumulatorskim
VARTA® kamionskim baterijama koje ispunjavaju najviše zahteve trenutnog standarda
. Da bi akumulatori kamiona ispunili zahteve savremenog transporta robe na velike udaljenosti, revidiran je evropski standard za akumulatore EN50342. Prema ispitivanju koje je navedeno u direktivi V3, akumulator kamiona mora izdržati 20-časovno vibraciono ispitivanje u prostornoj osi na frekvenciji od 30 Hz. Od revizije standarda sada postoji novi zahtev V4, koji omogućava povećane zahteve za vibracijama.
Novom direktivom V4 postiže se bolja aproksimacija stvarnom radu. Kamionski akumulatori moraju da izdrže petočasovni vibracioni test u sve tri prostorne ose u frekvencijskom spektru od 5 do 100 herca. Samo nekoliko akumulatora na tržištu podnosi ovaj teški test. To uključuje VARTA® Kamionski AGM akumulator i Varta Kamionski EFB akumulator.
Planiranje bezbednosti kroz pouzdanost
Za rukovodioce voznog parka, pouzdani i robusni akumulatori za kamione su važan preduslov za ekonomičan rad i pouzdano planiranje voznog parka. Od uvođenja VARTA® viljuškara, EFB preuranjeni kvarovi usled vibracija su stvar prošlosti. Sa dugim vekom trajanja, akumulatori kamiona otporni na vibracije operatera VARTA® voznog parka su na sigurnoj strani u budućnosti. -
AGM kamionske akumulatore detaljno
Međutim, to predstavlja značajan napredak u razvoju baterija za komercijalna vozila. Renomirani proizvođači zahtevaju dokazanu visokokvalitetnu originalnu opremu. Koristeći najnoviju AGM tehnologiju, ovaj inovativni proizvod ispunjava sve ove zahteve. Pogledajmo unutrašnjost AGM baterije. tehnologija
AGM baterije
Akumulator AGM kamiona je rezultat dugogodišnje stručnosti koju je VARTA® stekao u proizvodnji start-stop baterija. Naše fabrike u Nemačkoj snabdevale su proizvođače vozila i radionice širom sveta sa više od 70 miliona AGM baterija od početka proizvodnje 2003. godine. AGM Skraćenica označava upijajuću staklenu podlogu koja se odnosi na separator staklenog flisa koji vezuje kiselinu i istovremeno razdvaja pozitivnu i negativnu ploču.
Jedinstvena karakteristika VARTA® AGM baterije je PowerFrame® dizajn. VARTA® ProMotive AGM Baterija prvi put koristi PowerFrame mrežu i na pozitivnoj i na negativnoj ploči. PowerFrame mreža je optimizovana za maksimalne performanse i obezbeđuje odlične startne karakteristike čak i pri niskim nivoima napunjenosti. AGM tehnologija je povezana sa razrađenim i tehnički sofisticiranim proizvodnim procesom. Prilikom proizvodnje konvencionalnih mokrih baterija, kiselina baterije se puni kroz otvore u poklopcu na kraju proizvodnog procesa. Ovo ne bi funkcionisalo sa AGM akumulatorom kamiona. Ovde je potrebna posebna metoda za umetanje elektrolita u separatore staklenog runa. To se postiže stvaranjem vakuuma u kućištu baterije, koji zatim uvlači kiselinu u separatore i obezbeđuje optimalnu i ravnomernu distribuciju.
Inovacija sa preciznošću
Kompresija unutar ćelija je još jedan važan faktor u vezi sa AGM baterijama. Ploče i separatori moraju biti pritisnuti zajedno sa odgovarajućim pritiskom. Ovaj pritisak ne sme biti ni previsok ni prenizak da bi baterija postigla optimalne performanse. Razvijeno je ojačano kućište baterije kako bi se osigurala ujednačena kompresija tokom životnog veka baterije. Ovo se koristi isključivo za VARTA® Kamionske AGM baterije.
Čak i nespecijalisti mogu da vide visoku kompresiju u ćelijama iz zakrivljenih zidova kućišta. Ova zakrivljenost je normalna i ukazuje na ispravnu funkciju ćelija baterije. Još jedna posebnost AGM tehnologije: Svaka ćelija je zatvoreni sistem. To znači da je svaka pojedinačna ćelija zatvorena posebnim ventilom, koji bezbedno oslobađa gas nastao tokom punjenja preko centralnog sistema za otplinjavanje sa zaštitom od paljenja. Ako nema viška pritiska, ventil potpuno zatvara ćeliju tako da kiseonik ne može da uđe u ćeliju spolja. Ovo je važno jer ploče nisu okružene slobodnom kiselinom. Bez ventila, kiseonik bi mogao da dođe u kontakt sa pločama, što bi dovelo do pražnjenja ćelija i preranog kvara. Ovaj sistem zatvorenih ćelija je jedinstven AGM i doprinosi visokim performansama i pouzdanosti akumulatora za AGM kamione.
Timski rad za najbolje performanse
Od prvog prototipa do proizvoda serijske proizvodnje, naši inženjeri, rukovodioci projekata i profesionalci u fabrici i odeljenju za razvoj blisko su sarađivali kako bi AGM akumulator bila spremna za serijsku proizvodnju. Ovaj akumulator postavlja nove standarde u pogledu performansi, pouzdanosti i kvaliteta za akumulatore kamiona stabilne po ciklusu. Dugogodišnje iskustvo u oblasti AGM tehnologije, pravog proizvodnog procesa i dalje našeg bliskog kontakta sa proizvođačima komercijalnih vozila garantovalo je uspeh ovog projekta i proizvoda serijske proizvodnje. -
Šta je ciklus punjenja i zašto ih je sve više?
Ako se polovina napunjenosti akumulatora isprazni, a zatim ponovo napuni, to se naziva ciklusom punjenja od 50%. Ako je akumulator potpuno ispražnjen, a zatim ponovo napunjen, ovo je ciklus punjenja od 100%. Uvek treba izbegavati potpuno pražnjenje akumulatora, jer to značajno skraćuje vek trajanja akumulatora i takođe nema dovoljno energije za pokretanje motora. Međutim: U mnogim voznim parkovima sada se može videti da se akumulatori kamiona moraju nositi sa češćim i dubljim pražnjenjima nego što je to ranije bio slučaj. Zašto se broj ciklusa punjenja povećava i kako to utiče na životni vek akumulatora?
Rukovodioci voznog parka su pod pritiskom
Postoji definitivna veza između ciklusa punjenja i ciklusa tereta i robe. Za savremene industrijske zemlje dugoročni drumski saobraćaj je važna osnova za bogatstvo i rast. Ekonomija se nastavlja kretati samo kontinuiranim isporukama kompanijama i trgovcima. Zahtevi preduzeća i potrošača su se povećali. Narudžbine koje se pošalju danas moraju biti dostavljene sutra. Sa stanovišta menadžera voznog parka, izazovi se takođe povećavaju. Dugi niz godina drumski transport robe je bio izložen velikom pritisku na troškove. Održiva dobit se može postići samo efikasnim planiranjem ruta i kratkim intervalima. Pod ovim uslovima, vozačka kabina u kamionu se češće koristi kao hotel za vozača. Istovremeno, dugoročni trend prema „kotrljajućim skladištima“ omogućava malo prostora za optimalno održavanje vozila.
Kamioni sa funkcijom hoteliranja pružaju udobnost
Ako su kamioni opremljeni modernim funkcijama udobnosti, zadovoljstvo vozača i lojalnost se povećavaju. Toga su svesne i kompanije, tako da su savremeni kamioni kao mali mobilni hoteli. TV, aparati za kafu i frižider za parkiranje čine duži boravak u kabini prijatnijim. Međutim, veliki broj električnih potrošača takođe prazni akumulator. Gotovo kontinuirana upotreba akumulatora rezultira povećanim habanjem. Slično automobilskim gumama, koje se brže troše u taksiju koji se koristi danju i noću nego na privatnom automobilu, kamionski akumulator takođe izložena većem naprezanju. To ponekad ostavlja utisak da su savremeni akumulatori lošijeg kvaliteta nego što su bile. Stvarni razlog za veće habanje i kraći vek trajanja je intenzivnija upotreba akumulatora kamiona.
VARTA® – Profesionalci za kamionske akumulatore
U kompaniji VARTA® Automotive prepoznali smo izazove i zajedno sa vodećim proizvođačima komercijalnih vozila razvili smo novu generaciju EFB akumulatora AGM i akumulatora. Ovim inovativnim tehnologijama obezbeđujemo da, uprkos povećanim zahtevima, održavanje akumulatora za kamione ostane što je manje moguće. Na taj način vaš vozni park takođe može pouzdano da se snabdeva električnom energijom u budućnosti.
-
Električna vozila i akumulator 12V
Različiti tipovi električnih automobila i njihova zavisnost od 12V akumulatora
Uspeh automobila kao sredstva individualnog transporta počeo je 1913. godine, uvođenjem tadašnje revolucionarne proizvodnje montažne linije Henrija Forda. Čak i vek kasnije, većina automobila na našim putevima i dalje se zasniva na principu motora sa unutrašnjim sagorevanjem, koji su inženjeri kontinuirano usavršavali i danas kombinuje visoke performanse, nisku potrošnju i dugu izdržljivost.
Sve složenija tehnologija motora i, istovremeno, stroži propisi o emisijama pokrenuli su tehnološki skok koji je danas doveo do elektrifikacije pogonskog sklopa. Ali nisu sva električna vozila na tržištu ista. U zavisnosti od zahteva i segmenta vozila, postoje različiti pristupi elektrifikovanoj mobilnosti.
Šta je xEV?
Kako se raznolikost elektrifikovanih pogonskih sklopova povećala poslednjih godina, stvoren je modularni sistem skraćenica kako bi se pratile i opisale različite varijante na selektivniji način. Električna vozila bilo koje vrste se generalno mogu nazvati "xEV". Kraj "EV" označava električno vozilo i predstavlja osnovu za sve termine. "x" je čuvar mesta za koncepte pogonskog sklopa.- HEV – Hybrid Electric Vehicle
- PHEV – Plug-in Hybrid Electric Vehicle
- BEV – Battery Electric Vehicle
- FCEV – Fuel Cell Electric Vehicle
Hybrid Electric Vehicles. Najbolje od oba sveta?
Termin hibrid znači samo da postoji više od jednog izvora energije za rad vozila. Zapravo, vozila sa Start-Stop tehnologijom već se smatraju "mikro-hibridnim" vozilima, jer ovde 12V akumulator deluje kao drugi izvor energije kada je motor isključen.
Evolucija „mikrohibrida“ bila je takozvani „blagi hibrid“, u koji je ugrađena 48-voltni litijum-jonski akumulator za snabdevanje posebno energetski gladnih potrošača. Iako se ova dva sistema već nazivaju hibridima, nedostaje im ključna karakteristika koja je odavno povezana sa „hibridnim električnim automobilima“: Potpuno električna vožnja bez pomoći motora sa unutrašnjim sagorevanjem.
Razlika između potpuno hibridnih i plug-in hibridnih vozila
Termin "hibridno električno vozilo" zapravo opisuje dva različita koncepta. "Potpuno hibridno električno vozilo" (FHEV, obično skraćeno na HEV) i "Priključno hibridno vozilo" (PHEV). Oba pristupa dele činjenicu da vozila imaju visokonaponski litijum-jonski akumulator stoga se mogu voziti isključivo na električni pogon.
Razlika između ova dva sistema leži u strategiji punjenja visokonaponskog akumulatora. U HEV-u, akumulator se može puniti isključivo motorom sa unutrašnjim sagorevanjem ili rekuperacijom kočione energije (rekuperacijom). U PHEV-u, akumulator se takođe može puniti na stanici za punjenje, kao u čisto električnom vozilu, otuda i termin "Plug-in". Zbog ograničenih mogućnosti punjenja, kapacitet pogonskog akumulatora u HEV-u je generalno manji nego u PHEV-u. Zbog manjeg kapaciteta akumulatora, rastojanja koja se mogu pokriti isključivo električnim putem su takođe kraća za HEV nego za PHEV.
Konfiguracija HEV-a sa motorom sa unutrašnjim sagorevanjem i električnim pogonom, rezervoarom za gorivo i litijum-jonskom visokonaponskom baterijom.- 12-voltni akumulator DC/
- DC pretvarač
- visokonaponski akumulator
- AC/DC pretvarač
- Visokonaponski vučni motor
- Benzinski ili dizel rezervoar
PHEV kućište motora sa
- unutrašnjim sagorevanjem, sa manjim rezervoarom za gorivo, ali većom baterijom sa spoljnim priključkom za punjenje za veći električni domet.
- 12-voltna akumulator DC/
- DC pretvarač
- visokonaponski akumulator
- AC/DC pretvarač
- Visokonaponski vučni motor
- Benzinski ili dizel rezervoar Motor sa
- unutrašnjim sagorevanjem Izvor
- električne energije (stanica za punjenje/zidna kutija)
Oba sistema omogućavaju isključivo električnu, a time i lokalnu vožnju bez emisije. Zahvaljujući dodatnom motoru sa unutrašnjim sagorevanjem, vozilo se može koristiti i na velikim razdaljinama bez ograničenja. Ako se motor sa unutrašnjim sagorevanjem ne koristi, hibridno električno vozilo se ponaša kao potpuno električni automobil.
Prednosti i mane HEV-a i PHEV-a
Prednosti:- Smanjenje potrošnje goriva, a time i niži operativni troškovi
- Lokalna vožnja bez emisija
- Visok obrtni momenat preko elektromotora prilikom pokretanja i ubrzavanja
- Manje emisije buke tokom čisto električnog
- pogona
Nedostaci: Skuplje od uporedivog vozila sa motorom sa unutrašnjim sagorevanjem - Složeniji pogonski sistem, stoga potencijalno veći troškovi održavanja
- Veća težina vozila zbog vučne baterije i dodatnih komponenti
- Manji prtljažni prostor za neka vozila, jer je potreban prostor za visokonaponsku bateriju
Potpuno električna budućnost: Električna vozila na baterije i automobili na vodonik
Danas svi znakovi ukazuju na električne pogonske sisteme kao pogonski sistem budućnosti. Međutim, još uvek nije jasno koji sistem za skladištenje energije će prevladati. Razvoj tehnologije litijum-jonskih akumulatora gorivnih ćelija trenutno je veoma dinamičan, tako da se trenutno ostvaruje ogroman napredak u obe oblasti. Pored tehničkih inovacija, obe oblasti se bave skalabilnošću i smanjenjem troškova u proizvodnji.
U fokusu tehničkog razvoja u vučnim akumulatorima i dalje je povećanje gustine energije. Cilj je da akumulatori budu manji i lakši uz zadržavanje istog kapaciteta, odnosno iste dužine vožnje vozila. Istovremeno, ulažu se napori da se optimizuje hemijski sastav baterijskih ćelija kako bi se smanjio procenat kritičnih metala, kao što je kobalt, na minimum.
Iako već postoje neki automobili na vodonični pogon na tržištu, masovna proizvodnja pogona na gorivne ćelije je još dalje od litijum-jonskih akumulatora. Trenutni razvoj je usmeren na smanjenje potrebe za platinom u gorivnoj ćeliji kako bi se značajno smanjili troškovi. Postignut je dalji napredak u stvaranju robusnije i izdržljivije membrane gorivnih ćelija.
Pored sistema za skladištenje energije, arhitektura pogonskog sklopa baterijskih električnih vozila (BEV) i električnih vozila na gorivne ćelije (FCEV) je u velikoj meri uporediva.
Dizajn Bev-a sa elektromotorom i visokonaponski vu;ni akumulator.- 12/voltni akumulator
- DC/DC pretvarač
- Veliki visokonaponski akumulator
- AC/DC pretvarač
- Visokonaponski vučni motor Izvor
- električne energije (stanica za punjenje/zidna kutija) FCEV koristi
rezervoar za vodonik, gorivnu ćeliju i malu litijum-jonsku bateriju kao srednje skladište za napajanje električnog pogona.
- 12-voltni akumulator DC/DC pretvarač
- Veliki visokonaponski litijumski akumulator
- AC/
- DC pretvarač
- Visokonaponski vučni motor
- Gorivne ćelije Rezervoar za vodonik za i protiv BEV i FCEV
Pros:- Manje složen pogonski sklop od HEV-a, čime se potencijalno smanjuju troškovi održavanja
- Visok obrtni momenat i dobra dinamika vožnje kroz čist električni pogon
- Lokalna vožnja bez emisije
- sa BEV: Niski operativni troškovi u vezi sa privatnim fotonaponskim sistemom
Protiv:- Manje opsežna mreža stanica za snabdevanje vodonikom i stanica za punjenje u poređenju sa konvencionalnim benzinskim stanicama
- Dugo "punjenje gorivom" za BEV-ove
- Mnogi modeli samo delimično pogodni za upotrebu na daljinu
- Bez subvencija, skuplji od uporedivih konvencionalnih vozila
sa motorima sa sagorevanjem Niskonaponski sistem u svakom električnom vozilu
Istorijski gledano, 12V akumulator se često naziva starter akumulator. U konvencionalnom vozilu sa motorom sa unutrašnjim sagorevanjem, navikli smo da motor pokreće električni starter. Ali čak i potpuno električnim vozilima je i dalje potreban akumulator od 12 V da bi funkcionisala. A tehnički gledano, i dalje se može nazvati starter akumulatorom za „električne automobile“. Kada je vozilo parkirano, visokonaponski akumulator se isključuje iz električnog sistema iz bezbednosnih razloga. Da bi se putovanje nastavilo, prvo se mora pokrenuti visokonaponski akumulator - i upravo taj proces pokretanja pokreće 12V akumulator.
12V mreža vozilaobezbeđuje komforne funkcije, kontrolne jedinice, senzore i aktuatore.
I dalje ga nazivati starter akumulatorom u savremenim vozilima, bez obzira da li imaju motor sa unutrašnjim sagorevanjem ili su „potpuno električni“, ne opravdava zadatke 12V akumulatora. U ovom članku smo detaljno opisali zadatke koje akumulator obavlja pored stvarnog pokretanja vozila.
Zaključak
Automobilska budućnost je električna. Trenutno su istovremeno dostupni različiti koncepti, svaki sa svojim prednostima i nedostacima. Kupac je tako razmažen zbog izbora kada je u pitanju izbor najprikladnijeg koncepta za njegove ili njene individualne potrebe. Hibridni koncepti kombinuju najbolje od oba sveta. S jedne strane, oni nude veliki domet zahvaljujući veoma efikasnim motorima sa unutrašnjim sagorevanjem, mogućnosti lokalne vožnje bez emisija i velikom obrtnom momentu od samog početka zbog dodatnog električnog pogona. S druge strane, već složen sistem za pogon i obradu izduvnih gasova postaje još složeniji zbog električnih komponenti.
Većina električnih automobila danas se oslanja na veliki litijum-jonski visokonaponski akumulator za skladištenje energije. Veliki dometi su i dalje ograničeni na premijum vozila sa velikim vučnim baterijama. Međutim, trenutna istraživanja imaju za cilj da dodatno poboljšaju opseg i da se oslobode kritičnih metala. Tehnički napredak i efikasnija proizvodnja velikih razmera takođe će moći da dodatno smanje troškove baterije, tako da će „električni automobili“ postati konkurentni u drugim segmentima vozila. Korišćenje vodonika kao medija za skladištenje energije je još jedan obećavajući pristup za budućnost automobila i može pomoći da se prevaziđu dva glavna nedostatka današnjih električnih automobila na baterije: teška vučna baterija i dugo vreme punjenja.
Koji koncept će prevladati u budućnosti ne može se sa sigurnošću predvideti u ovom trenutku. Jasno je, međutim, da osim stvarnog koncepta pogona, nema daljih razlika između vozila. Ono što im je zajedničko je elektronika ugrađena u vozilo za komforne i bezbednosne sisteme, koji se i dalje zasnivaju na uspostavljenom 12V električnom sistemu i podržani su 12V akumulatorom.
-
Kako pravilno koristiti ručni tester akumulatora
Pravi parametri su ključni
Očigledno, kao korisnik mogu očekivati ispravan rezultat testa samo ako sam prethodno napravio prava podešavanja. Naša analiza oko 300.000 testova pokazala je da u oko 1/3 svih testova korisnički unosi nisu bili tačni i stoga rezultat testa nije pouzdan. Dakle, hajde da prvo razgovaramo o tome koji su parametri važni i odlučujući za profesionalni test akumulatora. Pogledajmo detaljnije etiketu akumulatora da bismo pronašli informacije koje su nam potrebne.1)
Tehnologija Dizajn AGM akumulatora se prilično jasno razlikuje poplavljenog? akumulatora Ali i između konvencionalnog starter akumulatora (SLI) i poboljšanog poplavljenog akumulatora (EFB) postoje neke razlike u poboljšanju veka trajanja ciklusaEFB.
Bliži pogled unutar akumulatora pomaže da se razume kako tehnologija akumulatora utiče na unutrašnju strukturu akumulatora.
Primeri razlika u dizajnu između tehnologija akumulatora
AGM EFB SLI Pozitivna mreža Powerframe Powerframe Negativna mreža Con-Cast Prošireni prošireni maseni recept Najnapredniji za ST/ST Poboljšan za ST/ST Dizajniran za početne aplikacijeScrim on pos. plate No Yes No Separator Glass Mat Polyester Polyester Acid System Absorbed Flooded Flooded Cell Compression High Medium Da biste razumeli kako unutrašnja struktura akumulatora utiče na rezultat ispitivanja, pomaže vam da razumete kako radi ručni ispitivač akumulatora. U veoma pojednostavljenom obliku, test funkcioniše tako što šalje kratki energetski impuls u akumulator, a zatim analizira odgovor akumulatora na ovaj kratki impuls kako bi se utvrdilo njegovo zdravstveno stanje (SOH) i izračunala preostala početna snaga.
Dakle, ne meri se stvarna struja hladnog paljenja, već se koristi algoritam za izvođenje stanja akumulatora. Da bi algoritam testera ispravno protumačio odgovor akumulatora, stoga je od suštinskog značaja da se pre testa izabere ispravna tehnologija.
2) Laboratorijski test Test-Standard
A koji izvodimo kako bismo dokazali da su performanse hladnog paljenja suštinski različite od postupka testiranja ručnog testera akumulatora. Malo "(EN)" na etiketi označava da vršimo test hladnog pokretanja kako je definisano u evropskom standardu za akumulatore EN50342-1
Da bi se to uradilo, akumulator se prvo hladi na temperaturu od -18°C u klimatskoj komori najmanje 24 sata. Ovo je već jasna razlika u odnosu na test u radionici.
Druga velika razlika je sama procedura ispitivanja. U laboratorijskom testu simulira se pravi hladni start i proverava se da li akumulator može da isporuči struju naznačenu na etiketi. Nekoliko stotina ampera teče duže od jednog minuta.
Danas je EN 50342 standard za akumulatore u Evropi, ali u drugim regionima sveta postoje različiti postupci ispitivanja. Ovo je posebno zanimljivo za dnevnu rutinu radionice ako u svojoj radionici imate vozila azijskih ili američko-američkih proizvođača i želite da zamenite akumulatore tamo. Ako je cca ocena na ugrađenim akumulatorima određena prema JIS ili SAE standardima, numerička vrednost nije uporediva sa vrednošću prema EN. U ovom slučaju morate da izaberete važeći standard u testeru, inače ćete dobiti pogrešne rezultate.
Da bismo ilustrovali koliko različite numeričke vrednosti mogu biti samo zbog drugačijeg postupka ispitivanja sa identičnim akumulatorima, uporedimo vrednosti hladnog pokretanja OPTIMA akumulatora - takođe CLARIOS brenda i akumulatori u AGM tehnologiji. Jednom testiran na EN i jednom testiran na SAE. Zapamtite, to je ista akumulator.
Razlika između "Din" i "EN"
Većina testera nudi i "EN" i "Din" prilikom izbora standarda ispitivanja. Kao što je već opisano, EN 50342 je vodeći standard u Evropi danas. Međutim, proces standardizacije znači da evropski standardi EN postaju nacionalni standardi, tako da EN 50342 postaje Din EN 50342. Zašto onda većina testera nudi oba i da li to zapravo ne znači istu stvar?
Da skratim priču: U kontekstu testera akumulatora, stavke za izbor "Din" i "EN" opisuju dva različita postupka ispitivanja.
Tačka odabira "Din" se odnosi na (više nije uobičajena) procedura prema Din 72311 ili Din 43539-2 za određivanje struje hladnog starta.
Izborna tačka "EN" odnosi se na postupak ispitivanja prema EN 50342-1 koji je danas uobičajen u Evropi.
Čista numerička vrednost testa prema "Din" je samo oko 60% numeričke vrednosti testa prema "EN". Da bi se dobio tačan rezultat ispitivanja, stoga je veoma važno izabrati tačan standard ispitivanja.
3) Amperi za hladno paljenje
Treći važan unos odnosi se na stvarnu struju hladnog paljenja baterije. Ovde je očigledno takođe važno uneti tačnu vrednost da biste dobili pouzdan rezultat testa.
Uz ispravan unos tri parametra za tehnologiju, standardne i hladne pojačala, dati su najvažniji zahtevi za ispravan test baterije i vaš kupac će dobiti pouzdan izveštaj o stanju svoje baterije.
Još nekoliko saveta za precizno testiranje akumulatora Da
biste dobili pouzdane rezultate, od presudne je važnosti da koristite uređaj za testiranje akumulatora koji može da razlikuje AGM SLI akumulatore EFB od akumulatora.
Mogućnosti testera akumulatora su ograničeni. Kako postoji toliko različitih akumulatora različitih proizvođača i sa različitim dizajnom i nivoima kvaliteta na tržištu, algoritam testera ne može biti 100% tačan. S druge strane, proizvođači testera akumulatora kontinuirano razvijaju i unapređuju algoritme i uređaje, pa se preporučuje korišćenje testera sa najnovijom tehnologijom kako bi se dobili najbolji i najpouzdaniji rezultati. Ispitivači
akumulatora su dizajnirani za testiranje korišćenih i akumulatorskih akumulatora, stoga ih ne treba koristiti za testiranje novih akumulatora, npr. za dolazne preglede.
Uvek priključite tester akumulatore direktno na terminale akumulatora, nemojte koristiti bilo koju drugu vezu ili priključke za pokretanje akumulatora. Električni otpor ili kapacitet sistema vozila može uticati na električna merenja koja vrši ispitivač i stoga bi dovela do pristrasnih očitavanja i na kraju nepouzdanih rezultata.
Zaključak Rezultat ispitivanja je dobar samo onoliko koliko su dobri podaci kojima se uređaj za testiranje napaja. Zato je toliko važno da unapred pravilno podesite tehnologiju akumulatora, standard testiranja i ocenu cca. Tek tada ispitivač može dati pouzdan rezultat. Metoda ispitivanja se suštinski razlikuje od laboratorijskih ispitivanja koje mi kao proizvođač koristimo u razvoju i validaciji akumulatora. Stoga test akumulatora ručnog testera nikada ne može biti 100% tačan. Zbog toga je još važnije da vi kao korisnik u radionici radite upravo na dobijanju solidnog rezultata testa.
-
Kako letnje vrućine utiču na akumulator
Automobilski klubovi pokreću većinu usluga vezanih za akumulatore tokom prvog mraza i tokom prvih hladnih zimskih dana. Uđete u automobil, okrenete ključ za paljenje i neko vreme se ništa ne dešava. Dijagnoza: Akumulator je prazna. Dijagnoza je tačna u velikoj većini slučajeva. Međutim, trebalo bi da znate da to nije bila prva hladna noć koja je ispraznila akumulator, već uglavnom vruća leta ranije.
Zbog toga akumulator stari
Kada akumulator dostigne kraj svog radnog veka, to je kombinacija različitih stepena habanja i starenja. Trošenje i habanje i kalendarsko starenje su dva različita efekta koja se mogu vrlo živo objasniti posmatranjem automobilskih guma. Do
habanja dolazi kada je vozilo na putu. Način vožnje, odnosno način na koji se pneumatik koristi, takođe utiče na habanje. Starenje kalendara, s druge strane, takođe se javlja kada se vozilo ne pomera ili je guma jednostavno na zalihama. I ovde materijal u nekom trenutku postaje krhak i guma stari.
Baš kao što stil vožnje utiče na habanje, uslovi spoljašnjeg okruženja utiču na starenje kalendara.
Za gumu je to sasvim očigledno. Šta to znači za bateriju biće ukratko objašnjeno u nastavku.
Istrošenost i habanje akumulatora:
Istrošenost je uzrokovana upotrebom akumulatora. Ako se akumulator koristi često i opsežno, istrošiće se brže od baterije koja se koristi retko i retko.
Protivno uobičajenoj pretpostavci, nije toliko broj pokretanja motora ono što uzrokuje istrošenost akumulatora, već je to broj ciklusa punjenja i pražnjenja (životni vek ciklusa) i dubina ovih ciklusa (dubina pražnjenja).
Trošenju i habanju se može suprotstaviti odgovarajućom tehnologijom akumulatora. Na primer, ako vaš kupac ima vozilo sa funkcijom start-stop, svakako je potrebna AGM ili EFB tehnologija. Konvencionalan SLI akumulator nije dizajniran za ove primene i stoga se brzo troši.
Kalendarsko starenje akumulatora:
Za akumulator u klasičnom automobilu, koji se retko koristi i parkira većinu vremena, habanje obično nije velika stvar. U ovom slučaju, veća je verovatnoća da će efekat starenja kalendara postati očigledan. Da
bismo objasnili efekte kalendarskog starenja, morali bismo da zaronimo u dubine hemije olovno-kiselinskog akumulatora ovde. Ali to bi u ovom trenutku otišlo predaleko. Zato ovu temu ograničavamo na jedan važan faktor: temperaturu. Hemijski procesi u akumulatoru snažno zavise od temperature. Po
pravilu, možete reći da se hemijska reaktivnost udvostručuje za svako povećanje temperature od 10 Kelvina. To dovodi do eksponencijalnog povećanja reaktivnosti. U stvari, ovaj efekat se koristi za ubrzavanje laboratorijskih ispitivanja njihovim izvođenjem na visokim temperaturama. Ne samo u našoj laboratoriji za akumulatore, već zapravo sa svim dobavljačima i proizvođačima originalne opreme.
I ovde se vraćamo na početak ovog članka, naime da visoke temperature leti ubrzavaju kalendarsko starenje i oštećuju akumulator. Korozija
mreže skraćuje vek trajanja akumulatora
Rešetka unutar akumulatora ispunjava dve osnovne funkcije za pravilan rad baterije. Prvo, sprovodi strujni protok od površine ploče do konektora ploče. I drugo, ploča obezbeđuje noseću konstrukciju za aktivnu masu ploče.
Jedan od najvažnijih aspekata kada je u pitanju starenje izazvano temperaturom je takozvana korozija rešetke. Kao i rđa na panelima karoserije, korozija rešetke takođe dovodi do razgradnje legure olova.
Ilustracije u nastavku prikazuju originalne slike rešetki sa terenskog testa koji su sprovele naše američke kolege u Las Vegasu. Klima u Las Vegasu je pustinjska klima, sa dugim, vrućim letima i stoga je idealna za terensko testiranje usmereno na starenje.
Ove slike vrlo jasno pokazuju o čemu se radi u koroziji mreže i zašto je naša VARTA PowerFrame mreža jedan od ključnih faktora za dug vek trajanja akumulatora.
Mreža ima dva zadatka, kao što je gore pomenuto. Olakšava provodljivost struje unutar elektrode i formira mehanički skelet za aktivnu masu. Da se oboje pogoršavaju sa povećanjem korozije mreže je veoma očigledno.
Korozijamreže skraćuje vek trajanja baterije Sada
znamo da vruće temperature tokom leta uzrokuju oštećenje akumulatora. Ipak, statistike vrlo jasno pokazuju da se većina kvarova na akumulatorima javlja zimi. Na koji način je to povezano? Takođe u ovom slučaju temperatura je ponovo veoma važna.
Kao što je već dotaknuto na temu starenja, reaktivnost hemije unutar akumulatora snažno zavisi od temperature. Ako krivu (link auf das Bild “graph influence of temperature.png” weiter oben im Artikel einfügen) pročitamo obrnuto, vidimo da što je temperatura niža, hemija unutar akumulatora postaje sporija. To znači da tokom zimskog dana akumulator ne može da pruži iste performanse kao tokom toplog letnjeg dana. I tako je moguće da automobil i dalje glatko startuje na 20°C, ali se ništa ne dešava na 0°C.
„akumulatori se prazne leti, ali tek zimi shvatamo da smo se kladili na mrtvog konja.“
U. Germann – CLARIOS Technical Training Manager
Testiramo da vaši klijenti ostanu na putu
Kao što znate, sa VARTA vama dobijate "Original", što znači akumulatori u OEM kvalitetu. Kao partner proizvođača originalne opreme, stalno razvijamo i testiramo naše akumulatore kako bismo osigurali da uvek nudimo najbolji proizvod. Testovi nisu ograničeni na laboratorijska ispitivanja, ali redovno pratimo i terenska ispitivanja. Samo na taj način možemo testirati naše baterije u „stvarnom životu“ i u interakciji sa kompletnim električnim sistemom vozila.
Nedavno smo završili 12-mesečni terenski test sa jednim od naših OEM kupaca. Slično našem PowerFrame testu u Las Vegasu, otišli smo u pustinju i došli u Dubai.
U ovom testu opremili smo taksi vozni park različitim akumulatorima. Pošto litar benzina u Dubaiju košta samo oko 40 centi, Start-Stop još uvek tamo ne igra veliku ulogu. Međutim, vruća klima i prekomeran rad taksija uzrokuju kvar akumulatora nakon samo nekoliko meseci. Ukratko, idealni uslovi ispitivanja za terensko ispitivanje.
Pošto vozila nisu imala funkciju Start-Stop u vozilu, sva vozila su bili opremljeni SLI akumulatorima različitih proizvođača. Za poređenje, opremili smo veliki broj vozila kako bismo pokazali VARTA AGM da AGM tehnologija nudi i mnoge prednosti izvan Start-Stop-a.
Ukupno 60 identičnih vozila opremljeno je različitim baterijama i data logerima. Rezultat: Bez izuzetka, sve SLI baterije su otkazale nakon oko 5-6 meseci. Flota za poređenje opremljena AGM baterijama ostala je mobilna do kraja testa bez ikakve zamene baterije.
Testirajte ključne činjenice Statistika korišćenja
vozila
- 19 sati prosečno vreme vožnje dnevno
- 14.000 km mesečno
- 300 ručica motora mesečno Statistika korišćenja
baterije
- U 80% rada temperatura baterije je bila iznad 60°C. Maksimalna temperatura je bila do 75°C
- Svi vraćeni AGM akumulatori su imali preostali kapacitet od više od 75% početne vrednosti.
„Ovaj test sproveden u bliskoj saradnji sa jednim od naših OE partnera još jednom pokazuje koliko je savremena AGM tehnologija superiorna kada je u pitanju trajanje i performansa akumulatora.“
M. Hoh – CLARIOS Senior Manager Vehicle Expertise
Zaključak
Nakon što smo pročitali ovaj članak, sada znamo da su vruće temperature tokom leta te koje uzrokuju oštećenje akumulatora.
Kada akumulator dostigne kraj svog radnog veka, to je kombinacija različitih stepena habanja i starenja.
Trošenje je uzrokovano upotrebom akumulatora. Ako se akumulator koristi često i opsežno, istrošiće se brže od akumulator koji se se koristi retko.
Na kalendarsko starenje veoma utiče temperatura, jer su hemijski efekti, uključujući i neželjene sporedne efekte, u velikoj meri zavisni od temperature. Jedan od najvažnijih aspekata kada je u pitanju starenje izazvano temperaturom je takozvana korozija rešetke koja dovodi do razgradnje legure olova.
Pošto mreža ima dva zadatka, prvi je da olakša provodljivost struje unutar ploče, a drugi je mehanički skelet za aktivnu masu. Oba se pogoršavaju sa povećanjem korozije mreže. Naša terenska ispitivanja u vrućim klimatskim uslovima još jednom su dokazala da vam AGM tehnologija pruža bezbrižnost, bilo da se radi o vozilu sa ili bez start-stop funkcije.
Akumulatori se prazne leti, ali tek zimi shvatamo da baterija ima svoje najbolje dane. Stoga preporučujemo da testirate svaku bateriju kada vozilo dođe u vašu radionicu. Na taj način možete obavestiti svoje kupce u ranoj fazi o predstojećem kvaru baterije i preporučiti preventivnu zamenu.
-
Uticaj temperature na akumulatore
Šta se dešava sa akumulatorom tokom leta?
To je iskustvo koje je većina vozača imala: Uđu u auto, okrenu ključ i ništa se ne desi. Dijagnoza: prazan akumulator. Ali suprotno popularnom verovanju, nije hladnoća zaustavila rad akumulatora, već vruće letnje temperature tokom prethodnih godina.
Glavni uzroci kvarova
akumulatora Kvar akumulatora ima dva glavna uzroka: habanje i proces starenja. Trošenje i habanje je lako razumeti kada gledate automobilske gume: što više vozite i što je vaš stil vožnje teži, to je brže trošenje i habanje. Slično je i sa akumulatorom: Što se češće i dublje prazne akumulatori automobila, a što više električnih potrošača prazni akumulator, to je veće habanje. Takođe, ako automobil koristite samo retko ili uglavnom na kratkim razdaljinama, alternator ne može u potpunosti napuniti bateriju, dok ga električni potrošači i dalje prazne.
To se može sprečiti odgovarajućom tehnologijom akumulatora. Na primer, ako imate vozilo sa funkcijom start-stop, definitivno je potrebna AGM ili EFB tehnologija. Konvencionalan akumulator SLI (starter, svetla, paljenje) nije dizajniran za ove primene i stoga se brzo istroši.
Snaga AGM akumulatora takođe može da koristi automobilima bez sistema start-stop: AGM tehnologija nudi veće rezerve snage, od kojih konvencionalna vozila bez start-stop-a imaju koristi u vidu dužeg trajanja akumulatora. AGM Akumulator takođe može da se nosi sa ekstremnim spoljnim temperaturama, dok konvencionalna starter baterija reaguje na ekstremnu hladnoću i toplotu brzim padom kapaciteta i brže se prazni. To je pokazano u terenskoj studiji u Dubaiju, gde su vozila sa start-stop sistemom i opremljena konvencionalnim baterijama otkazala nakon 5 do 6 meseci, dok je flota za poređenje opremljena AGM baterijama ostala mobilna do kraja testa nakon 12 meseci.
Nije moguće davanje opštih izjava o radnom veku i procesu starenja, jer radni vek zavisi od faktora kao što su tip baterije, temperatura okoline, broj ciklusa, dubina pražnjenja ili učestalost upotrebe. Ipak, habanje na kraju utiče na proces starenja, a time i na radni vek baterije.
Letnja vrućina podstiče proces starenja
Vozači veruju da hladnoća šteti bateriji, ali zapravo je toplota ta koja uzrokuje kvar. Spoljašnja temperatura od +20 °C je optimalna za akumulator automobila. Ali leti se temperatura često penje iznad +30 °C. Visoke temperature dovode do samopražnjenja baterije, što dovodi do starenja baterije. Ovaj proces prolazi nezapaženo tokom leta i jeseni, ali kada je motoru potrebno više energije za pokretanje zimi, često se javljaju poteškoće. Po
pravilu, hemijska reaktivnost se udvostručuje za svakih 10 °C povećanja temperature. To uzrokuje eksponencijalni porast hemijske reaktivnosti, a samim tim i štetnije faktore kao što je korozija mreže. Kao i rđa na panelima karoserije, korozija rešetke takođe dovodi do razgradnje legure olova unutar baterije. Kako mreža olakšava provođenje struje unutar elektrode i formira mehanički skelet za aktivnu masu, ova dva zadatka mreže se izvode sve lošije zbog čega visoke temperature u leto ubrzavaju starenje i oštećuju bateriju.
Zašto je većina zamena baterija zimi Saznali
smo da letnja vrućina uzrokuje oštećenje baterije i da više temperature povećavaju nivo hemijske reakcije. Ovo važi za temperature iznad 20 °C. Ako temperatura padne ispod 20 °C, hemija unutar baterije se usporava. Uzimajući 20 °C kao optimalnu, hemijska reakcija na 10 °C pada na 50% i na tački smrzavanja je čak 25%. To znači da performanse baterije mogu biti savršene leti na 20 °C, dok se zimi ništa ne dešava na 0 °C i bateriju je potrebno zameniti.
Pripremite se za zimu – proverite bateriju Testovi
baterije pomažu da se unapred otkriju kvarovi na bateriji. U idealnom slučaju, vozači bi trebalo da provere svoje baterije u radionici najmanje jednom godišnje pre zime. To vam osigurava mobilnost i štiti vas od dodatnih troškova i neočekivanih kvarova. Na kraju krajeva, ništa ne izaziva više problema od baterije koja i dalje obezbeđuje dovoljno snage za svetla, ali je preslaba za pokretanje motora.
-
Akumulator kom se najviše veruje
Brend akumulatora kojem vozači najviše veruju Proizvođači
automobila uvek biraju komponente koje najbolje odgovaraju njihovim vozilima. Zato je 7 od 10 novih vozila sa start-stop tehnologijom opremljeno VARTA® AGM akumulatorom. I to nije slučajnost. Jer su VARTA® AGM -akumulatori razvijeni u bliskoj saradnji sa vodećim proizvođačima. Oni nude duži vek trajanja, manje su podložni koroziji, imaju niže operativne troškove i čine VARTA® prvim dobavljačem baterija u automobilskoj industriji. Izbor
korisnika.
A to sada potvrđuju i vozači. Veliko istraživanje vodećeg automobilskog časopisa „Auto Bild“ utvrdilo je koji proizvođači baterija nude vozačima najbolji kvalitet. Više od 40.000 čitalaca navelo je svoje favorite i VARTA® je bio najpouzdaniji brend automobilskih akumulatora u Nemačkoj.
Referentna vrednost za naprednu tehnologiju akumulatora.
VARTA® Automobilski akumulatori se proizvode u Nemačkoj u najvećem svetskom AGM proizvodnom pogonu po najvišim proizvodnim standardima i razvijene su kako bi se obezbedile optimalne performanse i radni vek za svaku vrstu vozila. Bilo da se radi o standardnim vozilima, opsežno opremljenim automobilima sa start-stop sistemima ili električnim vozilima – VARTA® ima odgovarajuću tehnologiju za svaku potrebu za energijom. Kada izaberete automobilski akumulator kompanije VARTA®, možete biti sigurni da dobijate pouzdanu preciznu tehnologiju prvoklasnog kvaliteta proizvodnje. 98% svih olovno-kiselinskih akumulatora se sakuplja i uspešno reciklira na kraju njihovog radnog veka, što čini klasičan 12V akumulator najrecikliranijim proizvodom na svetu.
Broj jedan sa razlogom.
VARTA® Autmotivne akumulatore podržava Clarios, globalni lider u naprednim rešenjima za skladištenje energije. Njegov portfolio tehnologija akumulatora koji se stalno razvijaju nudi optimalno energetsko rešenje za praktično bilo koji tip vozila. Više od 16.000 zaposlenih radi na razvoju, proizvodnji i prodaji tehnologija koje nude jedinstven nivo performansi otporan na budućnost i garantuju pouzdanost, bezbednost i udobnost u svakodnevnom
životu. Redovno i na vreme proveravajte bateriju.
Zato što je baterija srce svakog vozila. Ako ne uspe, ništa više ne funkcioniše. I nažalost, ovo se dešava prilično često: Prema ADAC-ovoj statistici kvarova, više od 43% svih kvarova automobila je posledica akumulatora. Jedan od razloga za to je što su savremeni automobili opremljeni sa sve više i više sistema za udobnost i pomoć koji u velikoj meri zavise od baterije.
Redovne provere akumulatora su stoga izuzetno važne. Tražite li VARTA® partnera koji nudi testiranje baterije? Pretraživanjem radionice na našem veb-sajtu možete pronaći najbližeg stručnjaka za baterije u najkraćem mogućem roku. -
Napajanje nauke AGM akumulatorima
Kako AGM akumulator omogućava daljinske naučne eksperimente
Kada su u pitanju istraživački projekti na udaljenim lokacijama, naučnici moraju da se suoče sa nekoliko izazova: Kako se nosite sa eventualno opasnim vremenskim uslovima? Kako napajati svu opremu dok je sledeći električni izlaz udaljen hiljadama kilometara? I na kraju: Kako sve to rešavate logistički? Pitanja, na koja dr Ulrih Mincer ima odgovore. Minhenski naučnik koristi VARTA akumulatore od sedamdesetih godina prošlog veka u svom istraživačkom radu u Egiptu i na Islandu. Zato veruje u kvalitet VARTA proizvoda.
Sada dr Mincer učestvuje u projektu na vrhu planine Hočvogel u Algau Alpima. Pukotina široka pet metara i duga 30 metara raste za nekoliko milimetara svakog meseca i najavljuje urušavanje cele strane vrha. Geonaučnici pokušavaju da predvide kada će doći do ovog odrona. Mnoge susedne formacije stena koje je nekada držao led sada postepeno gube svoj ledeni „cement“ i postaju nestabilne. Međutim, teško je predvideti kada će se odron kamenja zapravo osloboditi.
Daljinska detekcija prirodnih opasnosti izazvanih klimom AlpSenseRely je trogodišnja
AGM Tehnologija akumulatora na koju se možete osloniti – bez obzira gde
Da bi se obezbedilo pouzdano napajanje na planini, tim koristi akumulatore za VARTA ProMotive AGM kamione koji su helikopterom dopremljeni do lokacija Vernagtferner (3450 m) i Hochvogel (2600 m). Sa težinom od 61 kg po akumulatoru, svakako nije lak zadatak. Sva oprema, uključujući veb kamere, merne uređaje, merače kiše, modeme i zapisivače podataka, crpi energiju iz AGM akumulatora koji se pune solarnim panelima. Pored mnogih potrošača električne energije, najveći izazov predstavlja klima: -15 °C zimi i do 35 °C leti stavlja veliki pritisak na akumulatore.
ProMotive VARTA AGM je akumulator izbora kada je u pitanju pružanje najviših performansi – ne samo za vozne parkove na putu, već i u teškim okruženjima. Pruža 6 puta duži vek trajanja ciklusa u poređenju sa konvencionalnim (SLI) akumulatorima. Životni ciklus je ključni indikator performansi u primenama koje zahtevaju energiju. Definiše koliko puta se akumulator može isprazniti i napuniti pre nego što dostigne svoj životni vek.
. VARTA ProMotive AGM Ima sposobnost 80% dubine pražnjenja (DoD) bez oštećenja. U poređenju sa tim, preporučeno dod? SLI akumulatora je maksimalno 20%. U kombinaciji sa vezanim elektrolitom, poboljšanim fiksacijama i izdržljivim kućištem za brizganje, ProMotive AGM ovo je izuzetno moćna i robusna konstrukcija.
Ako želite da pročitate više o VARTA ProMotive AGM prednostima teških komercijalnih vozila širom Evrope, možete pronaći brojne priče o uspehu na novom VARTA Partnerskom portalu.
-
Iskoristite akumulator na najbolji mogući način
Kako produžiti vek trajanja akumulatora
Kada je u pitanju punjenje akumulatora izvan vozila ili aplikacije, pravi tretman može da napravi svu razliku. Da biste maksimalno iskoristili svoj Varta akumulator, imajte na umu nekoliko trikova.
1. Isključite kablove
Ovo je veoma važno: Prvo isključite kabl koji vodi do negativnog terminala! Ovo će sprečiti kratak spoj između pozitivnog terminala i uzemljenja. Zatim nastavite sa isključivanjem crvenog kabla iz pozitivnog terminala.
2. Proverite stanje baterije
Ako imate posla sa olovno-kiselinskim akumulatorom za koju se smatra da ne zahteva održavanje, posetite profesionalnu radionicu. Nemojte sami proveravati nivo elektrolita. Baterije koje ne zahtevaju održavanje AGMkao što je VARTA® EFB i SLI obično ne zahtevaju proveru nivoa kiseline. Samo očistite svu prljavštinu sa ventilacionih cevi.
3. Počnite sa punjenjem
Ako treba da izvadite akumulator automobila da biste je napunili, važno je da je držite u uspravnom položaju prilikom rukovanja. Ako akumulator može da ostane u vozilu, obavezno isključite sve električne potrošače pre povezivanja punjača. Takođe imajte na umu da je punjač povezan sa akumulatorom pre napajanja. Započnite pričvršćivanjem crvenog kabla za pozitivni terminal baterije, a zatim povežite crni kabl sa negativnim terminalom.
4. Zaustavite punjenje
Kada punjač pokazuje potpuno napunjen akumulator, prvo isključite punjač pre nego što izvadite kablove iz akumulatora. Nazad u vozilu, crveni kabl prvo mora biti povezan sa pozitivnim terminalom, a zatim crni kabl povezan sa negativnim terminalom.
Vozila sa start-stop
punjenjem AGM ili EFB akumulatora slede iste principe. Međutim, važno je koristiti pravi uređaj i način punjenja koji je pogodan za tehnologiju. Na primer, neki punjači imaju poseban režim punjenja gel akumulatora koji nije kompatibilan sa AGM tehnologijom. U svakom slučaju, pogledajte informacije u uputstvu za upotrebu.
Pravo vreme punjenja.
Za punjenje akumulatora je potrebno vreme. Tipično, 12 do 24 sata je dovoljno vreme punjenja. Na primer, uobičajenoj 70Ah akumulatora potrebno oko 15 sati da se potpuno napuni punjačem od 5A. Kratko dvosatno punjenje će akumulator dovesti samo do 15%. To će biti dovoljno za brzo pojačavanje, ali neće u potpunosti napuniti akumulator. Da biste izračunali ukupno vreme punjenja akumulatora, uzmite ocenu Ah akumulatora i podelite je sa oznakom punjača (A). Zatim dodajte oko 10% za dodatno vreme za potpuno dopunjavanje akumulatora
Opasnosti od punjenja sa plovkom.
Kada koristite automatski punjač, on će pokazati kada je akumulator potpuno napunjen. Većina automatskih punjača takođe ima režim koji se zove plutajuće punjenje. Plutajuće punjenje znači da nastavite da punite akumulator nakon što je potpuno napunjen kako biste nadoknadili samopražnjenje kojem je akumulator izložen. Olovno-kiselinska baterija je elektrohemijski sistem, koji se nikada ne isključuje u potpunosti, tako da neke sporedne reakcije izazivaju samopražnjenje.
Režim plutajućeg punjenja treba da se koristi samo u kratkim vremenskim periodima, jer je prvobitno bio namenjen kompenzaciji prirodnog samopražnjenja akumulatora. Neki punjači mogu naplatiti količinu Ahs tokom plutajućeg punjenja, što je više od onoga što je potrebno za kompenzaciju samopražnjenja. Reakcije unutar olovnokiselinskog akumulatora mogu dovesti do ranog kvara.
Da biste osigurali dug vek trajanja akumulatora, izbegavajte ekstenzivno punjenje sa plovkom. Ako je moguće, ograničite vreme punjenja plovka odgovarajućim podešavanjima punjača. Ako se akumulator ne koristi duže vreme, pređite na potpuno punjenje pre skladištenja i redovno proveravajte njen OCV (napon otvorenog kola) (najmanje svaka 3 meseca). Dopunite po potrebi (najkasnije na 12,4 V).
Ako imate na umu ovih nekoliko jednostavnih stvari, maksimalno ćete iskoristiti akumulator i možete biti sigurni da će vas dugo podržavati na svim vašim putovanjima.
-
Proverite akumulator nakon dugog mirovanja
Nepravilna upotreba vozila ima dugoročne efekte na akumulator Provera
akumulatora je sada važnija nego ikada jer mnogi automobili nisu korišćeni redovno kao što bi inače, tokom prošle godine. Većina privatnih vozila prešla je manje kilometara zbog ograničenja vezanih za COVID-19 i pada broja vožnji do posla i nazad. Kao rezultat toga, akumulatori su se prošle godine suočile sa velikim izazovima. Sa kontinuiranim ograničenjima u 2021. godini, čini se da će se to za sada nastaviti.
Kada pored ovoga imamo i toplo vreme napolju, to ubrzava pogoršanje zdravlja akumulatora, tako da postoji mnogo automobila sa slabim akumulatorom.
Efekti dugog mirovanja
Mnogi automobili su mesecima stajali u mestu; stoga alternator nije imao priliku da napuni akumulator. Ovo, zajedno sa toplim prolećem / letom i hladnom zimom, dovelo je do toga da mnogi akumulatori ne rade i ostavljaju ljude nasukane, posebno tokom zimskih meseci kada hladno vreme znači da akumulator mora da radi više da bi pokrenula motor.
Današnji povećani zahtevi za akumulatorom
Ovo se takođe ogleda u najnovijim statističkim podacima ADAC-a o pomoći na putu: Skoro 46% svih kvarova na automobilima prouzrokuje akumulator lošem zdravstvenom stanju. Ovo naglašava da se akumulatori suočavaju sa većim zahtevima nego ikada ranije, jer moraju da služe sve složenijoj i snažnijoj automobilskoj elektronici. Dok su Start-Stop sistemi, digitalne komandne table, ugrađeni ekrani i kamere za parkiranje nekada bili ograničeni na vrhunska vozila, sada su uobičajeni čak i na početnim modelima, što dodatno opterećuje akumulator.
Mnogi vozači takođe uključuju svoje mobilne uređaje kako bi ih napunili dok su u pokretu, ponovo crpeći energiju iz vozila. Stoga je najvažnije osigurati da je akumulator u stanju da podržava sve funkcije udobnosti i bezbednosti; to je srce automobila.
Bila je ovo izazovna godina za sve nas, kao i za baterije. Da biste izbegli dalje probleme, testirajte akumulator. Za više informacija o tome gde da testirate akumulator, pronađite najbližu VARTA® partnersku radionicu.
-
Izbegnite kvar akumulatora
Akumulatori za automobile: Nakon letnjih vrućina dolaze opasne zime
Kada temperature počnu da padaju, a zima je odmah iza ugla, vreme je da odvezete automobil u servis i pripremite ga za hladnu sezonu. Iako su prilikom zamene pneumatika, ispitna svetla i tečnosti za punjenje standardne procedure, akumulator se često zaobiđe – nepravedno, jer je neprekidan rad grejača vetrobranskog stakla, odleđivača zadnjeg stakla, farova i brisača konstantno naprezanje. Kako pokazuju najnoviji statistički podaci ADAC-a, oko 43% svih kvarova na automobilima prouzrokovano je akumulatorima. Da li će vaš akumulator preživeti zimu? Jedini način da to saznate je da ga proverite u radionici.
- 40% kvarova na automobilu je uzrokovano kvarom akumulatora.
- Toplota skraćuje životni vek akumulatora.
- Zamenu akumlatora treba izvršiti u servisu.
Akumulatori stare leti, a ne rade zimi
Dr. Kristijan Rozenkranc, šef odeljenja za razvoj u kompaniji Clarios.
Period zime je obično vreme kada se hladno vreme pokaže previše oštrim da bi slab akumulator preživeo – pogotovo ako je prethodilo izuzetno dugo i toplo leto kao što je bila ova godina. Toplota dramatično skraćuje životni vek akumulatora, tako da kada dođe zima, stariji akumulatori su blizu svoje granice. „Mnogi vozači misle da hladno vreme oštećuje akumulator, ali upravo je toplota početak njenog pada“, objašnjava dr Kristijan Rozenkranc, potpredsednik inženjeringa u kompaniji Clarios. Spoljašnja temperatura od +20°C je optimalna za akumulator automobila. Ove godine temperatura se često penjala preko +30°C.
Visoke temperature dovode do samopražnjenja akumulatora i uzrokuju brže starenje njenih elektrohemijskih delova. „Ovi efekti možda ne uzrokuju da akumulatora odmah otkaže, ali mogu da izazovu pogoršanje“, kaže Rozenkranc. Iako ovaj razvoj ostaje neprimećen tokom leta i jeseni, problemi počinju da se pojavljuju zimi, kada je potrebno više energije za pokretanje motora. Iz tog razloga, akumulator treba redovno proveravati tokom cele godine.
Pored ekstremnih temperatura leti i zimi, postoje i mnogi drugi razlozi koji mogu izazvati kvarove akumulatora. Ako se automobil koristi retko ili samo na kratkim razdaljinama, alternator ne može u potpunosti napuniti akumulatora, dok električni potrošači kao zadnji prozor i grejanje sedišta doprinose daljem pražnjenju akumulator. Ako je moguće, treba izbegavati duge zastoje, jer u mnogim modernim automobilima akumulatora mora da snabdeva energijom čak i kada je motor isključen: Sistemi kao što su alarmi, brave na vratima, funkcije bez ključa i navigacioni sistemi zahtevaju energiju čak i kada je automobil parkiran. Posebno zimi, vozači bi stoga trebalo da pokušaju da pređu duže putovanje najmanje jednom mesečno da bi se akumulatora potpuno napunila.
Akumulator je deo složenog električnog sistema
Kako Akumulator stari, njegove performanse se smanjuju jer korozija i sulfatacija sprečavaju da se potpuno napuni. Ako se proverom otkrije da akumulator treba zameniti, time treba da se bavi servis. U današnjim automobilima, uloga akumulatora se promenila: on ne obezbeđuje samo energiju za paljenje i pokretanje vozila, već je deo složenog električnog sistema, koji napaja širok spektar funkcija udobnosti i uštede goriva, kao što su klima uređaj, grejači sedišta i Start-Stop sistemi. Štaviše, akumulator više nije lako dostupna ispod haube, ali se može ugraditi u prtljažnik ili ispod sedišta. Zbog toga su potrebni specijalni alati i stručnost za zamenu baterija u modernim automobilima. Da bi se obezbedila bezbedna zamena bez problema, ovaj zadatak treba da izvrši specijalista.
„Testiranje akumulator pomaže da se ukaže na predstojeći kvar. Stoga, vozači treba da provere svoje akumulatore u servisima najmanje jednom godišnje pre zime “, kaže Rozenkranc. „To ih drži na putu i štiti od dodatnih troškova i gnjavaže. Ništa nije dosadnije od akumulatora koji je još uvek dovoljno jak da upali svetla, ali preslab da okrene starter.“
-
Ažuriranje podataka VARTA partnerskog portalaVARTA®
Baza podataka aplikacija sada pokriva 99,6 odsto svih modela automobila u Evropi
- Proširena ponuda usluga za radionice i potrošače
- 7.176 dodatnih modela automobila
- VARTA ® Partner Portal priprema radionice za nove situacije servisiranja akumulatora.
Evropski vozni park obuhvata više od 40.000 modela, što znači da čak ni stručnjaci nisu u stanju da identifikuju pravi akumulator za svaki od njih. Tu nastupa VARTA® Portal za partnere kompanije Clarios i pruža pomoć u pronalaženju odgovarajućeg rešenja. VARTA® Automobili su sada ažurirali svoju referentnu bazu podataka aplikacija sa dodatnih 7.176 modela vozila iz 165 brendova, što predstavlja 19,8 miliona dodatnih vozila na evropskim putevima. Baza podataka stoga pokriva 94 odsto modela na evropskom tržištu i ne manje od 99,6 odsto ili 381 milion registrovanih vozila. Kupci i radionice sada mogu da pretraže 38.000 modela automobila i njihovih akumulatora na povezanim portalima za kupce na veb-sajtu VARTA Automotive i VARTA Partnerskom portalu.
Portal za partnere VARTA® nudi i četiri modula za pripremu radionica za nove situacije servisiranja akumulatora. To uključu je sve veći broj start-stop vozila. Ne samo da se usled toga povećava složenost elektronike vozila, već i testiranje i zamena akumulatora postaju sve teži. Servis akumulatora je sada složen zadatak za mehaničare radionice, kojima je potrebno do 28 koraka za zamenu akumulatora. Shodno tome, vreme servisiranja za promenu akumulatora značajno se povećalo – delimično, jer se često instaliraju na lokacijama koje su teško dostupne.
Četiri modula za sve ključne informacije
Besplatan, neograničen pristup VARTA® Partnerskom portalu je brzo i lako dostupan svakom zaposlenom u radionici sa bilo kojim uređajem sa omogućenim internetom nakon jednokratne registracije. Zaposlenima u radionici pruža različite opcije da odmah dobiju sve ključne informacije za zamenu akumulatora:
Modul za IZBOR akumulatora pruža tačnu preporuku za akumulator može pronaći određeni akumulator po broju dela putem koda za pretragu akumulatora. Predlaže alternative za poboljšane performanse i pokriva skoro sve modele automobila start-stop.
Sa modulom za POLOŽAJ akumulatora, zaposleni u radionici mogu odmah da pronađu bateriju. Portal za partnere prikazuje detaljnu sliku gde se akumulator nalazi u izabranom vozilu. Detalji, na primer najbrži način pristupa akumulatoru, mogu se pozvati klikom. UPUTSTVA ZA UGRADNJU
korak po korak prikazuju procenjeno vreme servisiranja i pomažu u efikasnijoj i preciznijoj promeni akumulatora. Oni takođe olakšavaju proces ugradnje akumulatora za start-stop vozila i ukazuju da li morate da se povežete sa sistemom za upravljanje akumulatorom
. Odeljak ZNANJA O akumulatoru je skladište znanja. Objašnjava, na primer, promenjenu ulogu akumulatora, važnost korišćenja odgovarajuće tehnologije akumulatora za start-stop vozila i posebne faktore koji se moraju uzeti u obzir prilikom testiranja akumulatora u start-stop vozilima.
-
Jedinstveni pomoćni akumulator
Mnoga moderna vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem sada dolaze sa normalnom 12-voltni starterski akumulator i pomoćni akumulator. Ova konfiguracija je poznata kao „sistem sa dva akumulatora“. Konkretno, modeli visoke klase vodećih proizvođača originalne opreme zahtevaju kompaktnu, snažnu pomoćnu bateriju. VARTA® Silver Dynamic Auxiliary AUX 1 je posebno razvijen kako bi zadovoljio OE zahteve velike potražnje za snagom i kompaktnih dimenzija.
Jedinstveno rešenje akumulatora kompanije Clarios
Od 2018. godine AUX1 je deo VARTA® asortimana Silver Dynamic Auxiliary proizvoda. Opremljen je patentiranom mrežnom tehnologijom PowerFrame® koja u poređenju sa drugim dizajnom mreže pruža do 66% duži radni vek, odličnu početnu snagu i do 70% povećanje protoka struje. Clarios je jedini proizvođač na svetskom tržištu koji nudi ovu vrstu akumulatora – kako kao OEM komponentu, tako i kao originalni rezervni deo.
Karakteristike:
- Povećava dužinu funkcije start-stop za sisteme start-stop
- Posebno pogodno za vozila sa velikim brojem električnih potrošača
- Patentirana PowerFrame® mrežna tehnologija
- Najnovija tehnologija srebra i kalcijuma
- Nisko samopražnjenje
- Podržava komforne funkcije tokom pokretanja motora
- Pouzdana startna snaga čak i na temperaturama ispod tačke smrzavanja
- Ispunjava sve OEM standarde
-
Emanuel Đinez pobedio na reliju Dakar
Emanuel Gyenes pobeđuje na reliju Dakar
- bez ikakve pomoći: Učesnici u kategoriji „Original by Motul“ su potpuno sami
- Sponzori kao što je Clarios VARTA® pružaju važnu podršku
- Iskusni vozač: Rumunski biciklista specijalista je po deseti put započeo reli takmičenje
Clarios VARTA® je ušao u partnerstvo sa rumunskom legendom Dakar Emanuelom Gijenesom. Vodeći svetski proizvođač akumulatora sponzorisao je 10. učešće Gineza na reliju Dakar. Na najvažnijem reliju na duge staze i u pustinji na svetu, takmičio se 2020. godine u kategoriji „Original by Motul“ – i završio na 1. mestu na superiorniji način.
U klasi „Original by Motul“ relija Dakar vozači su potpuno sami i moraju da se snalaze bez ikakve pomoći tima. Sami voze i upravljaju, održavaju i popravljaju motocikle i četverocikle. „Na kraju svakog dana trke, radio sam na biciklu kako bih ga pripremio za sledeći dan, nakon što provedem još više od 900 km u sedlu“, objasnio je Gijens.
Tokom trke vozači i mašine morali su da se nose sa izazovnim poteškoćama: vožnja kroz kanjone, dine, planine i suva korita Saudijske Arabije je zahtevna. Prkoseći ovim okolnostima, iskusni motociklista Đineš pobedio je 40 takmičara na 7.800 kilometara dugoj ruti kroz Saudijsku Arabiju, podeljenoj u 12 etapa. „Bez mojih sponzora ovaj uspeh ne bi bio moguć“, kaže on.
Clarios čestita Emanuelu Gyenesu, koji takođe drži odlično 29. mesto u ukupnom plasmanu, na izvanrednom nastupu u ovoj teškoj konkurenciji i na njegovoj 3. tituli na reliju Dakar.
Pronađite pouzdan servis
Da li radite sa akumulatorima?
Produbite svoje znanje
-
Konstrukcija akumulatora VARTA Promotive EFB za kamionePatentirani element za mešanje osigurava da u našem ProMotive EFB akumulatoru ne može doći do stratifikacije kiseline. Pročitajte čitav članak sada kako bi ste saznali na koji način funkcioniše i koje prednosti donosi.
-
Važnost prihvatanja punjenja akumulatora kamionaAkumulatori sa visokom početnom strujom (CAA) i dovoljnim kapacitetom (C20) garantuju pouzdan rad voznog parka. Rećićemo vam zašto.
-
Saveti za akumulatore za slobodno vremePripremite se za putovanje. Otkrijte korisne savete i trikove za akumulatore za vozila za slobodno vreme, kako bi ste na najbolji način započeli sezonu.
Imate pitanje?
-
Iskoristite naš Pretraživač VARTA® akumulatora da biste pronašli proizvod koji odgovara vašem vozilu.
-
VARTA tim za pružanje sadržaja
-
VARTA tim za pružanje sadržaja