• Tehnologija AKUMULATORA
  • Znanje iz radionice

Stabilizacija napona tokom zamene akumulatora

Kada se vrši zamena akumulatora, pad napona može izazvati probleme. Održavanje napona je rešenje.
Kada je motor isključen, napajanje se i dalje crpi iz akumulatora tokom dijagnostike vozila. U slučaju duže dijagnoze, akumulator ugrađenu u vozilo mogu isprazniti kontrolne jedinice i druga električna opterećenja do te mere da napon ugrađenog sistema padne ispod dozvoljene granice podnapona kontrolnih jedinica i odgovarajući unos se vrši u memoriji kvara i podaci se gube u odeljku isparljive memorije (npr. senzor ugla upravljanja ili krajnji položaji električnih podizača prozora).

Stalni napon električnog sistema vozila je stoga preduslov za profesionalno rešavanje problema ili zamenu akumulatora i izbegavanje dodatnih poteškoća od samog početka zbog bilo kakvog podnapona.

Šta je stabilizacija napona? 

Stabilizacija napona opisuje proces povezivanja spoljnog napajanja kako bi se održao napon u vozilu na konstantnom nivou kada je akumulator isključena. Ovo sprečava kontrolne jedinice u vozilu da registruju kritični podnapon i zabeleže ga kao grešku u evidenciji događaja.

„Mercedes ponekad reaguje osetljivo na ovo ako jednostavno isključite akumulatora i povežete novi: Već smo imali head-up displej koji više ne radi i probleme sa sistemima za pomoć vozaču. Ionako morate da koristite dijagnostički alat za to. To takođe može uticati na ponašanje pri pokretanju/zaustavljanju tokom dužeg vremenskog perioda.”

R. Nikl – CLARIOS

preporuka inženjera za primenu vozila za stabilizaciju napona

Spoljni izvor napajanja mora biti povezan pre početka zamene akumulatora ili produžene dijagnostike vozila.

NAPOMENA: Nikada ne koristite punjač akumulatora za održavanje napona. Savremeni punjači koriste poseban algoritam punjenja sa različitim fazama punjenja. Iznenadno isključivanje akumulatora može dovesti do kvarova na punjaču, što može oštetiti elektroniku vozila ili punjač.

Prilikom zamene akumulatora, nemojte isključivati instaliranu bateriju dok se spoljašnje napajanje ne poveže i uključi.

Mechanic working on car

Spoljni izvor napona mora uvek biti povezan na mestima koja su sposobna da bezbedno prenose potrebne struje. Iz tog razloga, uvek preporučujemo povezivanje spoljnog izvora napona sa priključnim terminalima akumulatora u dijagnostičke svrhe.

U slučaju zamene akumulatora, prirodno je da je veza sa terminalima akumulatora nešto teža za rukovanje. Rad na kablovima takođe može dovesti do pada stezaljki spoljnog izvora napona ili do kratkih spojeva. Ako je dostupno, preporučujemo da u ovom slučaju koristite tačke povezivanja na startu u vozilu. Informacije o tome gde se nalaze u vozilu možete pronaći na Portalu VARTA za partnere.

NAPOMENA: Savetujemo da ne povezujete održavanje napona preko OBD interfejsa. Prema ISO 15031-3 specifikaciji, maksimalna nosivost struje priključaka je ograničena na 10A - vrednost koja se može brzo prekoračiti ako se probudi nekoliko kontrolnih jedinica. To može dovesti do ozbiljnog i skupog oštećenja OBD interfejsa ili do pregorevanja osigurača, nepotrebnog odlaganja dijagnostičkih ili popravnih radova.

Najlakši način je svakako korišćenje drugog akumulatora kao sekundarnog izvora napajanja. Sa ovim pristupom, važno je osigurati da je sistem zaštićen od nenamernih kratkih spojeva odgovarajućim osiguračem.

U svakodnevnoj upotrebi u radionicama, stacionarna stalna napajanja sa dovoljnom snagom od 350W dokazala su svoju vrednost. U ovoj klasi snage, čak i nenamerno buđenje jednog ili više kontrolnih uređaja ne dovodi odmah do kvara napona napajanja.

Zaključak

Kad god je potrebno izvršiti zamenu akumulatora ili opsežno rešavanje problema, treba obezbediti dodatnu stabilizaciju napona. Uvek pokušajte da povežete spoljni izvor napajanja sa priključnim terminalima akumulatora. Ako je ovo teško za rukovanje, preporučujemo da koristite tačke povezivanja za pokretanje. Čuvajte se kratkih spojeva. Nikada ne koristite održavanje napona putem OBD-a. Bolje je koristiti sekundarni akumulator ili napajanje konstantnim naponom od najmanje 350 W.

Želite da saznate više o različitim električnim sistemima u savremenim vozilima? Onda je naša napredna automobilska obuka definitivno prava stvar za vas!

Pronađite pouzdan servis

Da li želite da se oslonite na stručnjaka za akumulatore koji će servisirati vaše vozilo? Idite u naš VARTA® Pretragu Partnera i pronađite pouzdan servis u vašoj blizini.

Da li radite sa akumulatorima?

Istražite VARTA® Training Academy i pristupite ekskluzivnim
e-učenjima. Posvećeno samo profesionalcima za akumulatore.

Produbite svoje znanje

    • Tehnologija AKUMULATORA
    • Kamion
    Konstrukcija akumulatora VARTA Promotive EFB za kamione
    Patentirani element za mešanje osigurava da u našem ProMotive EFB akumulatoru ne može doći do stratifikacije kiseline. Pročitajte čitav članak sada kako bi ste saznali na koji način funkcioniše i koje prednosti donosi.
    • Tehnologija AKUMULATORA
    • Kamion
    Važnost prihvatanja punjenja akumulatora kamiona
    Akumulatori sa visokom početnom strujom (CAA) i dovoljnim kapacitetom (C20) garantuju pouzdan rad voznog parka. Rećićemo vam zašto.
    • OSNOVNI PODACI O AKUMULATORIMA
    Saveti za akumulatore za slobodno vreme
    Pripremite se za putovanje. Otkrijte korisne savete i trikove za akumulatore za vozila za slobodno vreme, kako bi ste na najbolji način započeli sezonu.

Imate pitanje?

  • Iskoristite naš Pretraživač VARTA® akumulatora da biste pronašli proizvod koji odgovara vašem vozilu.

    Idi NA PRETRAŽIVAČ AKUMULATORA

  • VARTA tim za pružanje sadržaja
  • VARTA tim za pružanje sadržaja