-
Skladištenje akumulatora vozila
Kako skladištiti akumulatore vozila
Mnogi entuzijasti ne licenciraju svoja vozila tokom zime i da bi se omogućio dobar početak sezone u proleće, mora se obratiti pažnja na kontinuiranu negu akumulatora i pravilno skladištenje akumulatora. Oba su važna za nivo napunjenosti, a samim tim i za dug vek trajanja akumulatora.
Šta treba napomenuti prilikom skladištenja akumulatora:
- Ispravna lokacija skladištenja
Loši uslovi skladištenja tokom dužeg perioda mogu dovesti do dubokog pražnjenja, što može nepovratno oštetiti akumulator. Zbog toga se mora obratiti posebna pažnja na to gde i na kojoj temperaturi se akumulator skladišti.
Akumulator automobila ili motocikla može ostati u vozilu, čak i tokom dugih perioda mirovanja ako garaža ima odgovarajuće uslove za skladištenje akumulatora. Prava temperatura je važna za izbor lokacije skladištenja. Akumulatori automobila vole da budu hladni i suvi. Optimalna temperatura skladištenja za akumulator automobila je godišnji prosek od 15° C.
Dok su elektrohemijski procesi u akumulatoru sporiji na veoma niskim temperaturama, na visokim temperaturama, svi procesi se odvijaju mnogo brže. To znači da se korozija i sulfatacija takođe mogu pojaviti brže i samim tim značajno smanjiti životni vek baterije. Stoga se mora izbegavati previsoka temperatura skladištenja.
Vlažnost vazduha takođe može uticati na nivo napunjenosti ako se kondenzuje na bateriji i uzrokuje male struje curenja između pozitivnih i negativnih terminala, što uzrokuje brže pražnjenje.
Skladištenje u podrumu je načelno moguće, ali prostorija mora biti suva. Optimalno rešenje je prostorija u kući u kojoj vlada suva atmosfera i konstantna temperatura, čak i zimi.
- Punjenje u redovnim intervalima
Pre skladištenja, akumulator treba da bude potpuno napunjen između 12,7 V i 12,8 V. Da bi se sprečilo duboko pražnjenje, u slučaju dugog vremena mirovanja i skladištenja vozila, mora se obezbediti punjenje za održavanje od 12,5 V. Da bi se održalo punjenje, napon treba proveravati svaka dva meseca. Ako je 12,5 V ili manje, preporučljivo je napuniti akumulator punjačem. Za to se mora koristiti poseban punjač, koji uključuje režim punjenja za održavanje jer u suprotnom postoji rizik od prekomernog punjenja. U slučaju nedoumica, konsultujte informacije proizvođača.
Trajno oštećenje kapaciteta akumulatora koje je uzrokovano dubokim pražnjenjem može se u najboljem slučaju popraviti samo punjačem sa funkcijom remonta. - Vodite računa o akumulatoru sprečite koroziju
U jesen i zimu, vozilo je sklono rđi. Ovo se odnosi i na akumulator. Korozija smanjuje period upotrebe i ugrožava bezbednost. Stoga, sve tragove rđe treba ukloniti sa terminala akumulatora pre ugradnje. Korodirani priključni terminali i pričvršćivači mogu se temeljno očistiti četkom i mešavinom vode i natrijum bikarbonata. Dodatna obrada terminalnom mašću sprečava ponovnu koroziju.
Brza provera ispravnosti skladištenja akumulatora: Imajte na umu sledeće
- : akumulator treba skladištiti uspravno
- Prostorija treba da obezbedi objekte za punjenje akumulatora
- Prostor za skladištenje treba da bude adekvatno
- provetren Sobna temperatura treba da ima godišnji prosek od 15° C
- Obezbedite atmosferu suve prostorije
- Održavajte bateriju čistom kako biste sprečili curenje struje
- akumulator treba da bude potpuno napunjen pre skladištenja i treba da se napuni do 100% ako napon padne ispod 12,5 V
- Ispravna lokacija skladištenja
-
Punjenje akumulatora
Bezbedno punjenje automobilskih akumulatora
Punjenje automobilskih akumulatora Da li je to zaista potrebno? Ako da, koliko često i koliko dugo? Zar moderni akumulatori ne zahtevaju održavanje? Mnogi vozači su postavili ova ili slična pitanja. Prvo: alternator obično treba da adekvatno napuni akumulator svakodnevnoj upotrebi. Međutim, postoje situacije u kojima punjenje i druga nega mogu pozitivno uticati na životni vek akumulatora. Na primer, ovo je preporučljivo za upotrebu konvencionalnih olovno-kiselinskih akumulatora kombinaciji sa kratkim putovanjima, posebno po hladnom vremenu. Isto važi i ako vozilo duže vreme stoji u garaži.
Moderni akumulatori koji ne zahtevaju održavanje imaju prednost što više nije potrebno dopunjavati ih destilovanom vodom. Da bi akumulator automobila pouzdano funkcionisao, može se obezbediti dobar nivo napunjenosti korišćenjem punjača akumulatora automobila. Održavanje i
punjenje akumulatora – šta treba napomenuti
Važno: Pažnja je neophodna prilikom rukovanja olovno-kiselinskim akumulatorima. Uz nepravilno rukovanje, elektrolit u starter akumulatoru može pobeći ili prskati. Prekomerno punjenje može proizvesti eksplozivni vodonik. Ako starije vozilo nije opremljeno akumulatorom koja ne zahteva održavanje, preporučuje se poseta radionici.
Važno: Bez obzira na to, zaštitne naočare i rukavice treba nositi prilikom servisiranja, uklanjanja ili instaliranja akumulatora. Da bi se sprečili kratki spojevi, neophodno je izbegavati povezivanje terminala kontaktom sa metalnim ili provodnim materijalima, jer u suprotnom postoji opasnost od strujnog udara ili fizičkih povreda.
Međutim, uz pravilno i pažljivo rukovanje, svi vozači mogu sami da napune bateriju.
Pre svega: Priprema pre početka punjenja
Punjenje akumulatora vozilu je jednostavnije i poželjno je iz bezbednosnih razloga, iako to nije uvek moguće. Ako nema garaže ili priključka za električnu energiju, često ne postoji alternativa punjenju akumulatora izvan vozila. Obezbedite dobru ventilaciju prilikom punjenja u zatvorenim prostorima. Ako se akumulator izvadi iz odeljka motora radi punjenja, druga osoba treba da pomogne u podizanju velikih akumulatora zbog velike težine.
Važno: Sa olovno-kiselinskim akumulatorima, mora se očekivati stvaranje eksplozivnog vodonika i otpuštanje gasa tokom punjenja. U ekstremnim slučajevima, visoka koncentracija vodonika može dovesti do eksplozije sa ozbiljnim povredama i oštećenjem. Takođe treba napomenuti
nedostatke akumulatora. Kiselina može da curi iz oštećenih akumulatora. Fizički kontakt sa kiselinom akumulatora može izazvati ozbiljne opekotine. Pogođeno područje se mora temeljno isprati čistom vodom i odmah se mora posavetovati sa lekarom. Punjenje akumulatora u
automobilu – korak po korak
- Iskopčajte kablove za povezivanje
Važno: Kabl koji je povezan sa negativnim terminalom mora se prvo isključiti. Ovo sprečava kratak spoj između pozitivnog terminala i uzemljenja. Zatim isključite crveni kabl koji je povezan sa pozitivnim terminalom. - Proverite stanje akumulatora
Za olovno-kiselinske akumulatore koji ne zahtevaju održavanje, preporučujemo da posetite radionicu. Ni u kom slučaju ne treba sami da proveravate nivo kisele vode.
Kod akumulatori koji ne zahtevaju održavanje, provera elektrolita nije potrebna. Ovde je potrebno očistiti samo prljavštinu iz ventilacionih cevi.
Bez obzira na razlog punjenja (na primer u slučaju mrtvog akumulatora, dugog vremena mirovanja, kratkih putovanja), preporučljivo je da radionica s vremena na vreme sprovede testiranje akumulatora. To je jedini način da osigurate da će vaš automobil uvek startovati. Prema nemačkom ADAC-u, više od 46 odsto svih kvarova prouzrokovano je loše održavanim akumulatorima. - Počnite sa punjenjem
Važno: Ako akumulatoru treba izvaditi iz automobila radi punjenja, mora se voditi računa da akumulator bude u uspravnom položaju prilikom podizanja i nošenja. Ako se akumulator puni u vozilu, svi potrošači električne energije moraju biti isključeni pre povezivanja punjača.
Važno: Punjač mora biti povezan sa akumulatorom pre nego što se poveže sa mrežom. Da biste povezali punjač sa akumulatorom, prvo pričvrstite crveni kabl na pozitivni terminal akumulatora. Zatim povežite crni kabl sa negativnim priključkom.
Važno: Sledeći postupak zavisi od vrste akumulatora. Da biste izabrali ispravan režim rada, korisnik treba da prati informacije u uputstvu za upotrebu uređaja za punjenje. - Završetak procesa punjenja
Nakon završetka procesa punjenja, punjač se prvo isključuje iz napajanja pre nego što se kablovi isključe iz akumulatora. Prilikom ugradnje akumulatora u vozilo, crveni kabl prvo mora biti povezan sa pozitivnim terminalom. Zatim se crni negativni kabl povezuje sa negativnim terminalom. - Posebne karakteristike start-start-stop vozila
Punjenje akumulatora EFB ili AGM tehnologije je identično, međutim, mora se voditi računa da je uređaj pogodan za akumulatore sa start-stop tehnologijom. U tom slučaju, treba se pridržavati informacija u uputstvu za upotrebu.
Zanimljive činjenice o punjačima i vremenu punjenja
Mnogi visokokvalitetni punjači su kompatibilni sa različitim vrstama akumulatora i automatski se isključuju kada se punjenje završi. Inteligentni punjači se postepeno gase kako se nivo napunjenosti povećava i automatski ograničavaju struju. Na ovaj način se može obezbediti dobar nivo napunjenosti čak i sa dugim vremenom mirovanja i niskim spoljnim temperaturama. U slučaju nedoumice, konsultujte opis upotrebe od strane proizvođača uređaja. Pravilna i redovna upotreba punjača akumulatora stoga može povećati pouzdanost i radni vek akumulatora.
Iako ne postoji rizik od prekomernog punjenja uz upotrebu visokokvalitetnog punjača, akumulator ne bi trebalo da ostane povezana sa punjačem duže od 24 sata. Punjenje se obično postiže punjenjem preko noći.
U režimu održavanja, akumulatori se mogu držati na visokom nivou napunjenosti čak i sa dugim vremenom mirovanja vozila. Čak i nakon dubokog pražnjenja, neki punjači omogućavaju barem delimično obnavljanje akumulatora.
Važno: Iako povezivanje i rad punjača nije komplikovano, treba napomenuti nekoliko tačaka. Punjenje akumulatora automobila razlikuje se u nekoliko aspekata od punjenja konvencionalnog akumulatora. Uputstvo za upotrebu punjača sadrži sve potrebne informacije.
- Iskopčajte kablove za povezivanje
-
Kako pravilno da preskočite start
Pokrenite automobil – korak po korak vodič koji treba slediti
! Ispražnjen akumulator se često može oživeti sa pokretanjem. Samo treba da znate kako. Za asistenta, kao i za vozača pokvarenog vozila, stoga je korisno znati šta treba uraditi u ovom slučaju.
Prema ADAC statistici kvarova, do 46,2% svih kvarova je uzrokovano loše održavanim akumulatorima. Ako kapacitet akumulatora padne ispod kritičnog nivoa, on ne može snabdevati električne komponente automobila dovoljnom snagom. Često, kao poslednje sredstvo, skok koji počinje uz pomoć kabla za spajanje može pokrenuti vozilo.
Pre svega: Pravi alati i pomagala
Dobre vesti za sve zainteresovane: Da biste pokrenuli automobil sa ispražnjenim akumulatorom, pored pomoćnog vozila sa ispravnim akumulatorom, potreban je samo kabl za pokretanje. Važno: Prečnik kabla treba da bude najmanje 16 mm. Za automobile sa velikim motorima preporučuje se kabl za startovanje sa poprečnim presekom od 25 mm. Vozilo koje je pretrpelo kvar mora biti snabdeveno akumulatorom istog napona. Normalno, napon većine vozila je 12 volti. Samo nekoliko starih automobila radi sa naponom od 6 volti. U svakom slučaju, pridržavajte se informacija u uputstvima za upotrebu oba vozila.
Pokretanje skoka –
- priprema korak po korak
Oba vozila moraju biti parkirana na ravnom terenu i osigurana. Pomoćno i pokvareno vozilo ne smeju da se dodiruju, jer u suprotnom postoji rizik od kratkog spoja. U mnogim novim vozilima akumulator se više ne nalazi u odeljku motora, ali se pozitivni i negativni terminali obično mogu brzo pronaći. Ako je potrebno, pregled uputstava za upotrebu može biti od pomoći. Motori oba vozila moraju biti isključeni.
Važno: Mnogi moderni automobili, u kojima se akumulator ne nalazi ispod haube, imaju priključke za „startovanje“ u odeljku motora, koji se moraju koristiti. U tom slučaju kabl za pokretanje ne sme biti direktno povezan sa akumulatorom.
- Povezivanje kabla za pokretanje
kabla za pokretanje smeju se držati samo izolovane plastične ručke.
Važno: Crveni kabl je uvek povezan sa pozitivnim priključkom, a crni kabl sa negativnim priključkom. Prvo je stezaljka crvenog kabla povezana sa pozitivnim terminalom pomoćnog vozila. Drugi kraj crvenog kabla je povezan sa pozitivnim terminalom pokvarenog vozila. Zatim se crna stezaljka povezuje sa negativnim terminalom pomoćnog akumulatora.
Važno: Ni u kom slučaju drugi kraj crnog kabla ne sme biti povezan sa negativnim terminalom, već sa karoserijom pokvarenog vozila. Za to je pogodna jaka, neobojena metalna komponenta u odeljku motora vozila, na primer blok motora. Ne preporučuje se direktno povezivanje sa negativnim terminalom pokvarenog vozila, jer to može izazvati varničenje, što može oštetiti akumulator. U slučaju starih olovno-kiselinskih akumulatora, može doći čak i do bekstva akumulatorske kiseline, što bi moglo da ugrozi ljude u blizini. Postoji i rizik da se vodonik zapali, pa je preporučljivo nositi zaštitne naočare.
- Pokretanje vozila i isključivanje kabla za spajanje
Važno: Prvo pokrenite motor pomoćnog vozila, a zatim motor pokvarenog vozila. Ako je startovanje uspešno, električni potrošač kao što su farovi ili grejač zadnjeg stakla treba da bude uključen u pokvarenom vozilu. Time se izbegavaju naponski udari prilikom isključivanja stezaljki sa stezaljki. Skidanje kablovskih stezaljki vrši se obrnutim redosledom. Preporučuje se dugo putovanje kako bi se akumulator brzo napunio. Alternativa je povezivanje akumulatora sa punjačem.
Uzgred…
Trebalo bi da posetite radionicu nakon svih slučajeva dubokog pražnjenja kako biste istražili razlog kvara. U slučaju akumulatora koji je slaba zbog starosti, pokretanje preskakanja je samo vrlo privremeni lek i problem se može ponoviti sa sledećim pokušajem pokretanja. Ako je veliki broj električnih potrošača bio razlog pražnjenja akumulatora koji je inače u redu, vredi posetiti radionicu, jer je smanjenje snage usled gubitka aktivnog materijala trajno.
- Pokretanje JUMP-a nije uspelo – šta sada?
Ako se automobil ne pokrene ili se odmah zaustavi, trebalo bi da sačekate oko minut pre sledećeg pokušaja pokretanja. Ako pokretanje preskakanja i dalje nije uspešno, uzrok je često oštećen ili neodgovarajući kabl za preskakanje. U ovom slučaju, pokušaj sa odgovarajućim ili netaknutim kablom za skakanje je moguće rešenje.
- Startni pojačivači kao alternativa
Dobra alternativa konvencionalnim kablovima za spajanje je upotreba startnog pojačivača. Startni pojačivači su prenosne litijim-jonskih akumulatora integrisanim kablom za skakanje. Priključak kablovskih stezaljki je identičan priključku kabla za spajanje. Važno: Čak i startni pojačivač brzo gubi kapacitet na zimskim temperaturama, tako da startni pojačivač ne treba držati u automobilu na temperaturama ispod nule.
Zanimljivosti o akumulatorima
Princip rada akumulatora
akumulator električna elektrana automobila. Svoju snagu dobija iz elektrohemijskog potencijala dve galvanske ćelije. Ako su anoda (negativni terminal) i katoda (pozitivni terminal) akumulatora povezane tako da formiraju kolo, mogu se upravljati električnim komponentama kao što su farovi i starter.
Razlozi za smanjene performanse automobilskih akumulatora
Zbog velikog broja električnih potrošača u savremenim automobilima, automobilski akumulatori sada moraju da isporuče više snage nego ranije. Akomulatori koji su pogodne za start-stop tehnologiju su robusnije od olovno-kiselinskih akumulatora starog tipa, ali čak i tako, u nekom trenutku dostižu kraj svog korisnog veka trajanja. Pored toga, svi automobilski akumulatori pate od efekta samopražnjenja, tako da treba da se uverite da su svi potrošači električne energije zaista isključeni ili isključeni za dugo vreme mirovanja. Ako se stanje akumulatora ne proverava u redovnim intervalima, postoji rizik od kvara u pogrešno vreme.
Možete pročitati o mogućim razlozima zbog kojih automobil neće da startuje.
Kako održavati akumulator u dobrom stanju
Preporučuje se provera akumulatora tokom normalnog servisa. To omogućava otkrivanje loših performansi i oštećenja u ranoj fazi. Pouzdanost i vek trajanja akumulatora mogu se povećati redovnim punjenjem akumulatora punjačem tokom zime.
Važno: Mora se izbegavati duboko pražnjenje, kao i vlaga i prljavština, što može izazvati struje curenja, što može dovesti do postepenog pražnjenja akumulatora
Kako pravilno brinuti o akumulatorima automobila.
-
Automobil neće da upali
Zašto automobil neće da upali – da li je to zbog akumulatora?
Pobrinite se da vaš automobil uvek startuje: Kako sprečiti pražnjenje akumulatora
Svi vozači se plaše ove buke: Kada okrenu ključ za paljenje ili pritisnu dugme za pokretanje, čuje se samo umorno verglaje. Nakon još nekoliko pokušaja pokretanja, starter konačno odustaje. Automobil neće da upali. Razlog za poteškoće pri pokretanju je obično to što je akumulator slabo napunjen. Automatski start-stop sistemi, klima-uređaj, grejači sedišta, savremeni sistemi za zabavu i drugi potrošači električne energije opterećuju akumulator. Stoga je od suštinskog značaja da se moćni akumulator koristi za zadovoljavanje povećanih zahteva u modernim vozilima.
Naša brza provera: Najčešći razlozi za prazan akumulator
- "Energetski gutači"
- Tihi potrošači
- Ekstremne temperature
Vreme takođe utiče na stanje napunjenosti akumulatora. I toplota i hladnoća opterećuju akumulator. Posebno na temperaturama ispod nule, problemi sa pokretanjem su češći. Razlog: Na niskim temperaturama, elektro-hemijske reakcije u akumulatoru se odvijaju sporije. Elektroni putuju samo sporo, što smanjuje početnu snagu akumulatora. Na niskim temperaturama, pokretanje je otežano i debljinom motornog ulja, jer na temperaturama ispod 0° C postaje veoma viskozno. Pokretaču motora je potrebna veća početna struja da bi prevazišao ovaj otpor. Kao i ovo, dolazi do povećanog opterećenja zbog zahtevnih potrošača kao što su grejači i ventilatori. Niske temperature ne utiču samo na startnu snagu. Punjenje akumulatora je sporije zbog hladnoće, tako da je akumulatoru potrebno više vremena da se potpuno napuni. Pored toga, maksimalna izlazna snaga alternatora je ograničena. Ako je aktivan veliki broj potrošača, ostaje malo energije za punjenje akumulatora.
Grejni elementi u volanu i sedištima vozača i suvozača, kao i grejači vetrobranskog stakla i zadnjeg stakla su pravi "energetski gutači" i stavljaju veliko opterećenje na akumulator. Posebno u savremenim vozilima sa funkcijom start-stop, akumulator igra ključnu ulogu u sistemu vozila. Obezbeđuje da kada je motor isključen, na primer na semaforu, ne samo radio i sistem klimatizacije nastavljaju da funkcionišu. U nekim slučajevima istovremeno napaja i do 150 različitih električnih potrošača. I dalje ima dovoljno snage da ponovo pokrene motor kada se upali zeleno svetlo na semaforu. Moderne automobilske baterije su originalni energetski paketi, ali ih takođe treba proveravati u redovnim intervalima. Iako savremene baterije ne zahtevaju održavanje, potrebne su im redovne provere stanja napunjenosti (SOC) i zdravstvenog stanja (SOH) kako bi se otkrili predstojeći kvarovi baterija pre nego što mogu da izazovu potpuni kvar.
Tihi potrošači su električne komponente u automobilu koje uzrokuju pražnjenje akumulatora čak i kada je vozilo isključeno. Potrošači kao što su alarmni sistemi, satovi ili sistemi za ulazak bez ključa ostaju u režimu pripravnosti, čak i kada je vozilo isključeno, i stoga uzrokuju kontinuirano pražnjenje akumulatora. Iako je potrošnja energije samo mala, ona negativno utiče na stanje napunjenosti akumulatora zbog njenog kontinuiranog delovanja. Nakon dužih perioda mirovanja, na primer u slučaju dugih praznika, moguće je da se automobil ne pokrene zbog ispražnjenog akumulatora.
Vrući dani takođe mogu izazvati probleme sa pokretanjem. Spoljašnja temperatura iznad 20°C ubrzava hemijske procese u akumulatorima automobila koji promovišu samopražnjenje ili koroziju.
Bez obzira na zimske ili letnje temperature: Veliki broj start-stop ili stop-and-go putovanja, na primer na autoputu, takođe doprinose većem opterećenju akumulatora.
Uzgred…
Iako se trajanje akumulatora može produžiti uz odgovarajuće održavanje, baš kao i gume i kočnice, akumulatori nose delove, koji imaju samo ograničen vek trajanja. Zbog toga akumulator treba testirati prilikom svake posete radionici. Mnoge radionice nude testiranje akumulatora uz pomoć odgovarajućih testera.
Zanimljive činjenice o snazi, stanju napunjenosti i trajanju akumulatora
Nakon velikog broja ciklusa punjenja i pred kraj njihovog korisnog veka trajanja, konvencionalni starter akumulatori (Sil) imaju kapacitet od samo 20%. Sa istim opterećenjem, EFB akumulatori i dalje imaju 50%. Snažniji AGM akumulatori mogu da izdrže četiri puta više ciklusa punjenja od SLI akumulatora i još uvek obezbeđuju 80% svoje energije. Uvek treba izbegavati duboko pražnjenje akumulatora, jer to uzrokuje trajno oštećenje ćelija akumulatora. Iako se duboko ispražnjen akumulator mogu "oživeti" odgovarajućim punjačem, šteta koja je pretrpela i dalje ostaje.
U slučaju dubokog pražnjenja, neophodno je hitno punjenje. Što duže akumulator ostaje u stanju dubokog pražnjenja, to je ozbiljnije njegovo oštećenje.
-
Funkcija akumulatora u automobilu
Kako funkcioniše akumulator i kako je konstruisan?
Tradicionalna funkcija akumulatora u odeljku motora je dobro poznata: Bez akumulatora vozilo ne može da se pokrene. Pored pokretanja motora, svećice, grejači, svetla i elektronske funkcije zahtevaju električnu energiju. Ali kako je akumulator konstruisan i kako funkcioniše?
Olovno-kiselinski akumulatori: Komponente i struktura
Mnogi vozači postaju svesni velike težine akumulatora kada kupe novi. Moguća je težina od oko 10,5 kg, do 30 kg. Razlog za to su olovne ploče u baterijskim ćelijama.
Komponente i struktura akumulatora
Pozitivna elektroda:
- Pozitivna ploča: U olovno-kiselinskom akumulatoru, pozitivno naelektrisana ploča (aktivni materijal) se sastoji od olovnog oksida (PbO2) koji je uronjen u elektrolit.
- Pozitivna mreža: Pozitivna rešetka se sastoji od legure olova i koristi se za držanje aktivnog materijala i kao kolektor struje.
Negativna elektroda:
- Negativna ploča: Negativno naelektrisana ploča (aktivni materijal) se sastoji od čistog olova (Pb), koji je takođe uronjen u elektrolit.
- Negativna ploča: Kao i pozitivna ploča, i ona se sastoji od legure olova i služi istoj svrsi.
Elektrode sa različitim nabojima su odvojene vrećom za razdvajanje.
Elektrolit je smeša sumporne kiseline (H2SO4) i destilovane vode. Ovaj elektrolit može biti u tečnom obliku (kao u konvencionalnim mokrim akumulatorima u poboljšanoj EFB tehnologiji), u obliku gela ili vezan u staklenoj podlozi (kao u AGM tehnologiji za novije start-stop aplikacije).
Nekoliko pozitivnih elektroda formira set pozitivnih ploča, a nekoliko negativnih elektroda formira set negativnih ploča. Zajedno, negativna i pozitivna ploča formiraju blok ploče. Blok ploče je ćelija baterije.
Konvencionalni starter akumulator se sastoji od 6 ćelija povezanih u seriju, svaka sa nominalnim naponom od 2 V, što rezultira naponom od tačno 12,72 V kada je baterija potpuno napunjena. Kapacitet i sposobnost hladnog pokretanja akumulatora proizlaze iz broja ploča po ćeliji.
Pravilo: Što više ploča sadrži ćelija i stoga formira veću površinu, veća je snaga hladnog pokretanja (cca) koju akumulator može da isporuči. Međutim, ako se prostor u ćeliji koristi za manje, ali deblje ploče, povećava se stabilnost ciklusa. To znači da je akumulator dizajniran veću propusnost punjenja (kontinuirani proces punjenja i pražnjenja).
Ćelije se nalaze u kućištu koje je napravljeno od plastike otporne na kiseline (polipropilen). U konvencionalnom SLI akumulatoru, ovo se zatvara poklopcem sa sistemom lavirinta koji sprečava izlazak tečnosti iz akumulatora i odvaja tečnost od gasa.
Rani akumulatori su imali vijke koji su im omogućili da se dopune destilovanom vodom. Savremeni akumulatori u potpunosti ne zahtevaju održavanje. Voda ne mora da bude i ne sme da se dopuni. Iako AGM akumulatori i dalje imaju "jednosmerne utikače", oni se ni u kom slučaju ne smeju otvarati. Funkcija akumulatora u
automobilu: Hemijska energija postaje električna energija
Automobilska baterija skladišti energiju u hemijskom obliku i pretvara je u električnu energiju. U ovom elektrohemijskom procesu, četiri materijala međusobno reaguju:
- Vodonik (H)
- Kiseonik (O2)
- Olovo (Pb)
- Sumpor (S)
Povezivanje spoljnog potrošača pokreće hemijsku reakciju u akumulatoru:
- Elektrolit, smeša sumporne kiseline (H2SO4) i destilovane vode razlaže se na pozitivno naelektrisane jone vodonika (H+) i negativno naelektrisane jone sulfata (SO42-).
- Istovremeno, elektroni (2e–) putuju od negativne do pozitivne elektrode preko spoljnog potrošača.
- Da bi nadoknadili ovaj protok elektrona, joni sulfata putuju iz elektrolita u negativnu elektrodu, gde reaguju sa olovom (Pb) da bi proizveli olovni sulfat (PbSO4).
- Olovni sulfat se takođe proizvodi u pozitivnoj elektrodi: Vezivanje kiseonika (O2) u olovnom oksidu (PbO2) prekida se prenosom elektrona i kiseonik prelazi u elektrolit. Preostali olovo (Pb) se vezuje sa sulfatom (SO4) iz elektrolita.
- Tamo se kiseonik vezuje sa vodonikom da bi se formirala voda (H2O). Kako se sumporna kiselina troši formiranjem olovnog sulfata, koncentracija rastvora elektrolita se smanjuje. Kada koncentracija sumporne kiseline padne ispod određenog nivoa, akumulator se mora napuniti.
- Tokom punjenja, hemijski procesi se odvijaju obrnutim redosledom. Na kraju se mogu naći originalni elementi: Pozitivna elektroda se sastoji od olovnog sulfata (PbSO4), negativna elektroda se sastoji od čistog olova (Pb), a elektrolit se sastoji od razblažene sumporne kiseline (H2SO4). Pošto je ovaj proces konverzije povezan sa gubicima, akumulator može da izdrži samo ograničen broj ciklusa punjenja. Njegov vek upotrebe je stoga ograničen.
Problemi sa olovno-kiselinskim akumulatorima: Sulfatni i kiseli sloj
Ako je akumulator napunjen naponom koji je prenizak, ili ako uvek radi sa naponom koji je prenizak (ispod 80%) kiseli sloj, koji se takođe naziva stratifikacija. Kiselina u elektrolitu se stratifikuje zbog lošeg mešanja. Različite gustine uzrokuju slojevitost sumporne kiseline na dnu i vode u gornjem delu akumulatora. Zbog toga se za proces pražnjenja i punjenja može koristiti samo srednji deo elektrolita, odnosno samo trećina.
Mogući uzrok kiselih slojeva su uglavnom kratka putovanja uz istovremenu upotrebu velikog broja električnih potrošača. U tom slučaju, alternator nema dovoljno vremena da napuni akumulator.
Rezultat kiselih slojeva je sulfatacija. Ako se to dogodi u akumulatoru ako se stalno ne puni na adekvatan nivo, olovni sulfat (PbSO 4) kristališe na elektrodama, formirajući tokom vremena veće kristalne strukture. Ovaj proces je poznat kao „sulfatacija“. Kristalizacija sprečava ponovnu konverziju olovnog sulfata u originalne komponente olova ili olovnog oksida, što rezultira sprečavanjem prihvatanja naelektrisanja i smanjenjem snage hladnog starta.
Oštri kristali takođe mogu oštetiti separatore ili izazvati kratke spojeve u ćelijama.
Da bi se suprotstavio ovom efektu i sprečio prerani kvar akumulatora, akumulator nikada ne sme biti izložena niskom nivou napunjenosti tokom dužeg perioda. Za to je preporučljivo redovno testirati bateriju i potpuno je napuniti ako je potrebno.
Želite li da saznate više o ovoj temi? Kako pravilno napuniti bateriju.
Nove tehnologije akumulatora: AGM i litijum-jonskih
Do sada sukonvencionalni olovno-kiselinski akumulatori imale visok udeo na tržištu. Međutim, tržište se brzo menja: Inovativne tehnologije akumulatora za start-stop vozila kao što je AGM upotreba kiseline koja je vezana za prostirku kako bi se obezbedila veća stabilnost ciklusa i garantovale pouzdane performanse u vozilima sa povećanim energetskim potrebama. Dodatna prednostAGM: Slojevitost kiseline više nije moguća zbog vezane kiseline.
Nova generacija automobilskih baterija za mikrohibridna vozila radi na 48V i koristi ćelije sa tehnologijom litijum-jona. -
12-voltne baterije u električnim automobilima
Uloga 12-voltnih baterija u električnim vozilima
Da li ste se ikada zapitali šta se dešava kada litijum-jonska baterija u modernom električnom ili hibridnom električnom vozilu prestane da radi? Pogledajte ispod haube i naći ćete odgovor. Pored visokonaponske litijum-jonske vučne baterije možda ćete naći i drugu: 12-voltna baterija koja deluje kao drugi izvor napajanja kako bi se osigurala neprekidna funkcija bezbednosnih kritičnih sistema, u slučaju kvara vučne baterije, ali i ključnih opterećenja kao što je sistem centralnog zaključavanja. Vozači
automobila danas smatraju da sve više i više funkcija za udobnost i bezbednost, kao što su asistencija u traci, prednja asistencija ili proaktivna zaštita putnika, upravljaju pametnim sistemima u vozilu. Isto važi i za većinu funkcija nadzora automobila kojima takođe upravljaju automatski kontrolni sistemi. To zauzvrat povećava potrebu za pouzdanim napajanjem visokih performansi. VARTA® AGM i EFB akumulatori su dokazale svoju pouzdanost u tom pogledu godinama, što ih čini savršenim saputnikom u podršci električnom sistemu električnih ili hibridnih električnih vozila od 12 volti.
Stare, ali ne i staromodne
litijum-jonske baterije smatraju se naslednikom tehnologije olovnih kiselina kada je u pitanju pogonski sklop električnih ili hibridnih električnih vozila. Međutim, one nisu toliko robusne kao druge punjive tehnologije i zahtevaju kontinuirano praćenje. Litijum-jonskim ćelijama je potrebna zaštita od prekomernog punjenja i dubokog pražnjenja. Pored toga, oni moraju da održavaju napon u bezbednim granicama, što čini posebno zaštitno kolo obaveznim. Dalji aspekt zaštitnog kola je da je potrebno pratiti temperaturu ćelije kako bi se otkrili i izbegli kritični kvarovi.
Ovo je mesto gde već dokazana rešenja vole AGM i EFB igraju na svoju snagu. Oni se uključuju kada se visokonaponska baterija pokvari ili isključi, kako bi zaključali i otključali automobil i takođe služe kao dodatno napajanje za zaštitu električnog sistema. Oni obezbeđuju da važne bezbednosne funkcije kao što su ABS i ESP rade u svakom trenutku. AGM i EFB baterije su daleko od toga da budu zastarele. Njihova konstrukcija i ponašanje, kao i nedostatak elektronike, čine ih pouzdanim i robusnim izvorom energije.
Portfolio VARTA® 12-voltnih baterija spreman je da podrži i današnja i buduća električna vozila. Imaju dovoljno rezervnih kapaciteta da pouzdano snabdevaju i buduće potrošače. Naši Varta automobilski akumulatori isporučuju energiju za ključne bezbednosne sisteme, funkcije udobnosti i funkcije uštede goriva. Danas i sutra.
-
Mitovi o start-stopu
Činjenica ili fikcija? 5 mitova o start-stopu
Mit:
Start-stop toliko prazni akumulator da u nekom trenutku vozilo više ne može da se pokrene.
Činjenica:
Sva vozila sa funkcijom start-stop imaju senzor akumulatore i sistem za upravljanje energijom koji se podudaraju sa arhitekturom vozila i akumulatorom. Senzor akumulatora kontinuirano prati stanje napunjenosti akumulatora i isključuje motor samo ako su ispunjeni svi parametri vozila za pouzdano novo pokretanje. Pored stanja napunjenosti, sistemi za upravljanje akumulatorima takođe prate stanje akumulatora.
Većina vozila koristi akumulator na mnogo više od 70% stanja napunjenosti (SOC). Time se uvek obezbeđuje pokretanje ako je akumulator u dobrom stanju. Ako je akumulator dostigao kraj svog radnog veka, sistem za upravljanje energijom vozila deaktivira funkciju start-stop. U ovom slučaju akumulator treba blagovremeno zameniti novim i ekvivaletnim akumulatorom, u suprotnom sposobnost pokretanja više nije obezbeđena, posebno nakon dugih perioda mirovanja i kada je motor hladan.
Mit:
Proizvođači start-stop sistema ne poštuju jedinstvene standarde. Ovo ugrožava akumulator.
Činjenica: Da bi se ispunili Euro 6 zahtevi, zapravo postoji nekoliko verzija start-stop sistema. Naravno, ravnoteža između troškova i koristi uvek igra ulogu. Stoga su mere u luksuznom vozilu sofisticiranije nego u kompaktnom automobilu. Međutim, u svakom vozilu proizvođač usklađuje akumulator sa određenim zahtevima, kako bi se osiguralo pouzdano i efikasno funkcionisanje.
Sa VARTA akumulatorima možete biti sigurni da su prvobitno proizvedene za upotrebu u novim vozilima. Naši originalni rezervni delovi ispunjavaju najviše zahteve kvaliteta i dizajnirani su za maksimalne performanse. To je ono što logotip OE predstavlja.
Mit:
Start-stop povećava potrošnju goriva stalnim isključivanjem i uključivanjem motora.
Činjenica:
Ovo nije tačno. Praktična ispitivanja su pokazala da se može postići ušteda od pola litra goriva na 100 km. Zahvaljujući automatskom start-stop sistemu, neka vozila troše čak 15% manje goriva nego kada je start-stop sistem deaktiviran. Ovo je svakako dobro za životnu sredinu – jer se pri zaustavljanju motora ne proizvode izduvni gasovi i stoga se CO2 ne emituje u atmosferu.
Mit:
Start-stop oduzima previše od procesa odlučivanja od vozača. Stoga predaju znatan deo svoje kontrole.
Činjenica:
Ova nelagodnost može doći iz sećanja na vremena kada su zaustavili motor na zelenom semaforu kao vozači koji uče.
Činjenica je da se ljudi sve više upoznaju sa novim sistemima pomoći u savremenim vozilima. Na primer, automatsko prebacivanje svetla, automatsko aktiviranje brisača vetrobranskog stakla kada pada kiša ili vibracije volana sa aktiviranom pomoći u traci ako napustite traku bez indikacije. Sve ovo je u početku nepoznato, ali brzo postaje prirodno kada se svakodnevno koristi.
Mit:
Morate da sačekate da se motor ponovo pokrene i stoga ne možete brzo da se odvezete.
Činjenica:
Vozila sada reaguju tako brzo kada se pritisne kvačilo ili papučica gasa da zaista nema primetnog kašnjenja prilikom pokretanja. Kašnjenje često može biti zbog ometanja, a ne zbog pokretanja motora sa start-stop sistemom.
-
EFB i AGM razlike
EFB ili AGM – Koji akumulator mi je potreban?
Ne može se uvek pretpostaviti da je akumulator koji je već ugrađen vozilo zaista najbolja tehnologija za vozilo – posebno ako je akumulator zamenjen. To takođe otežava razumevanje izbora zamenskog akumulatora radionici. Saželi smo najvažnije tačke za odluku kada je EFB ili AGM je najbolji izbor za vozilo.
EFB akumulatori – za kompaktne i automobile srednje klase sa start-stop
EFB akumulatori predstavlja dalji razvoj konvencionalnih olovnih akumulatora. Materijal Polyvlies na površini pozitivne ploče garantuje da EFB ima duži vek trajanja. EFB akumulatori imaju nizak unutrašnji otpor i odlikuju se dvostrukim brojem ciklusa punjenja * u poređenju sa konvencionalnim starter akumulatorima i velikom nosivošću.
EFB akumulatori su pogodni napajanje automobila:
- sa jednostavnim automatskim start-stop sistemima
- bez start-stop, ali sa zahtevnim zahtevima vožnje (npr. u gradskom saobraćaju),
- bez start-stop, ali sa obimnom opremom.
Ako je vozilo prvobitno isporučeno sa EFB akumulatorom, EFB akumulator se takođe može koristiti kao zamena. Ako vlasnik automobila zahteva još veće performanse ili ima veoma zahtevan profil vožnje sa puno gradskog saobraćaja, može se izabrati moćan AGM akumulator.
AGM akumulatori, za automobile gornjeg srednjeg dometa, suv i premium automobile AGM Akumulatori
bez održavanja i nepropusni za curenje (AGM"" označava "upijajuću staklenu podlogu", jer je elektrolit vezan za upijajuće stakleno runo) su moćni akumulatori za automatske sisteme start-stop i imaju veoma dobre karakteristike hladnog pokretanja. Zahvaljujući stabilnosti ciklusa AGM akumulatora, topli motor se može isključiti i ponovo pokrenuti nekoliko puta u kratkim intervalima, bez rizika od poteškoća prilikom ponovnog pokretanja. Takođe obezbeđuju dovoljne rezerve za nastavak napajanja električnih potrošača tokom čestih zaustavljanja i još uvek garantuju pouzdano pokretanje.
AGM akumulator je idealna jedinica
- za skladištenje energije za vozila sa automatskim start-stop sistemima i oporavkom energije kočenja (rekuperacija),
- za automobile sa vrhunskom opremom i sofisticiranom dodatnom opremom. Zamenite AGM akumulator
samo AGM akumulatorom
Automobili sa produženim automatskim start-stop sistemom opremljeni su AGM akumulatorom. Kao zamena se može koristiti samo AGM akumulator.
Koji je razlog ograničenog izbora akumulatora?
Akumulatori savremenim tehnologijama kao što AGM su EFB i prate se senzorom akumulatora i usko su povezane sa sistemom upravljanja akumulatorima (BMS). Ako se koristi pogrešan akumulator, to može izazvati nedostatke u automatskom start-stop sistemu, kvarove komfornih funkcija i skraćeni radni vek akumulatora.
Kada se AGM preporučuje promena sa EFB na?
Nadogradnja AGM akumulatora je uvek preporučljiv ako veliki broj potrošača električne energije uzrokuje povećanu potražnju za energijom ili ako je potrebna maksimalna dostupnost za upotrebu. Jedna od prednosti AGM akumulatora je ušteda goriva koja se postiže efikasnim radom automatskog start-stop sistema – a samim tim i uštedom novca. Svi potrošači u ugrađenoj mreži imaju koristi od dobrog napajanja, čak i tokom faza zaustavljanja i takođe rade pouzdano u nepovoljnim vremenskim uslovima.
Ako želite da znate koji akumulator tačno odgovara vašem automobilu, pogledajte naš Pretraživač VARTA baterija.
*Test standard EN 50342-1 i za EFB iAGM, dodatno EN 50342-6
-
Tumačenje testova akumulatora
Ispravna procena rezultata ispitivanja akumulatora
Ispitivanja konvencionalnih starter akumulatora (SLI) mogu se izvršiti brzo. Međutim, u slučaju akumulatora za Start-Stop sisteme, mora se uzeti u obzir znatno više faktora. Za vas smo sumirali značenje rezultata ispitivanja za konvencionalne SLIs i Start-Stop akumulatore.
Ispitivanje i procena konvencionalnih mokrih akumulatora
Ispitivanje starter akumulatora traje samo kratko. Sa ovom uobičajenom vrstom akumulatora, jednostavno određivanje napona otvorenog kola pruža adekvatno pouzdane informacije o stanju akumulatora, kao i kod konvencionalnih starter akumulatora, samo je snažna struja hladnog starta odlučujuća za punu funkcionalnost.
Većina starter akumulatora sada ne zahteva održavanje. Kod akumulatora koje ne zahtevaju održavanje obično nema čepova za punjenje, tako da ne postoji mogućnost merenja hidrometrom. Međutim, naelektrisanje se takođe može izmeriti voltmetrom ili multimetrom. Potpuno napunjen starter akumulator ima napon od 12,8 Volti. Ako napon otvorenog kola padne ispod 12,4 Volta, potrebno je napuniti akumulator.
Test i procena Start-Stop akumulatora
Test akumulatori za akumulator AGM ili EFB akumulator je opsežniji, jer su zahtevi za ovim specijalnim tehnologijama akumulatora složeniji. Ovi akumulatori su podložni čestim procesima pokretanja i kontinuiranim delimičnim pražnjenjima. Ovaj efekat povećavaju električni potrošači koje mora da napaja akumulator, čak i kada je motor zaustavljen.
Pored stanja napunjenosti, takođe poznatog kao "SoC" ("Stanje napunjenosti"), stoga je takođe važno znati:
Koliko je aktivnog materijala još uvek dostupno za skladištenje energije od strane akumulatora?
Kod većine testera akumulatora, na ova dva pitanja se ne može precizno odgovoriti, jer se njima meri samo struja hladnog startovanja (cca). Preostali kapacitet (Ah) i prihvatljivost punjenja (CA) mogu se odrediti samo indirektno i neprecizno sa ovim ispitivačima akumulatora.
Zašto su preostali kapacitet i prihvatanje punjenja toliko važni za pouzdan rezultat ispitivanja?
- Tokom svih faza zaustavljanja, bilo na semaforima, u saobraćajnim gužvama ili prilikom parkiranja.
- Za kompenzaciju neadekvatnog punjenja generatora ili za održavanje stabilnog napona tokom vožnje. Preporuke
radionice
Tumačenje rezultata ispitivanja za Start-Stop akumulator je teže nego kod konvencionalnih starter akumulatora. Ovo se posebno odnosi na testne uređaje sa kojima merenje provodljivosti nije moguće, ili na testere akumulatora u kojima nije implementiran odgovarajući testni algoritam za nove tehnologije akumulatora kao što su AGM iliEFB. Indikacija „Akumulator
je u redu“ tada očigledno pokazuje da je akumulator dobrom zdravstvenom stanju. Međutim, često je očigledno da se akumulatoru bliži kraju svog veka upotrebe.
U slučaju rezultata testa koji definitivno ne ukazuje na „OK akumulatore“, moraju se uzeti u obzir drugi faktori koji utiču na bolje tumačenje rezultata. Npr.
- starost akumulatora (gubitak performansi usled efekata starenja) kilometraža
- vozila sa akumulatorom (kvar akumulatora tokom rada)
- Prethodno duboko pražnjenje ili dugi period mirovanja bez naplate održavanja (oštećenje akumulatora)
- Subjektivan utisak vozača – npr. manje Start-Stop momenata nego ranije. U ovom slučaju, sistem za upravljanje akumulatorom (BMS) smanjuje opterećenje akumulatora kako bi je zaštitio. Ovo je znak da je vreme za zamenu akumulatora
-
Recikliranje: Održiva alternativa
Na pitanje o proizvodu koji se najviše reciklira, mnogi ljudi bi verovatno stavili stvari kao što su aluminijum, papir, gume ili čak staklo na vrh svoje liste. Iako tamo s pravom pripadaju, može biti iznenađenje da prvo mesto drži dobro poznata akumulator 12 volti. Clarios igra vitalnu ulogu u ovom razvoju. Oni nisu samo vodeći svetski proizvođač baterija, već i jedan od najvećih proizvođača akumulatora za vozila. Zaštita životne sredine i održivo korišćenje resursa sastavni su deo korporativne filozofije.
Veliki doprinos održivosti daju Clarios-ove vodeće brend VARTA® automobilskih akumulatora zbog svojih inovativnih tehnoloških karakteristika, dizajna i upotrebe materijala. Odgovornost za životnu sredinu manifestuje se tokom celog životnog ciklusa. Tokom proizvodnje, VARTA oslanja se na progresivnu tehnologiju u kombinaciji sa resursno efikasnim procesima i promovisanjem održivosti. Osećaj odgovornosti zaposlenih takođe igra veliku ulogu. Zbog toga ih kompanija podržava i informiše o temama zaštite životne sredine. Štaviše, izvođači i dobavljači širom sveta takođe moraju da se pridržavaju ovih smernica.
Preuzimanje odgovornosti
Broj ekološki svesnih kupaca se povećava. Danas vozači automobila traže akumulatore visokih performansi spremne za Start-Stop tehnologiju, sa dužim životnim ciklusom i proizvedene prema najvišim ekološkim standardima – kao što su VARTA® AGM i EFB akumulatori. Oba su rezultat procesa proizvodnje pogodnog za resurse koji troši 25 % manje energije i 35 % manje vode. Zahvaljujući pionirskim tehnologijama, dugoročni uticaj na životnu sredinu može se smanjiti, ili čak potpuno izbeći.
Međutim, čak i najdugovečniji akumulatori moraju biti zamenjeni u nekom trenutku, zbog čega je VARTA® Automotive posebno posvećen odlaganju i recikliranju, čuvajući kupce sigurnim znajući da se svo olovo uklonjeno iz akumulatora ponovo koristi bez žrtvovanja kvaliteta i da su ispunjeni svi zakonski zahtjevi.
Preko 115 godina iskustva u reciklaži
Kada se novi akumulator instalira u partnerskoj radionici, VARTA® Automotive sakuplja i reciklira iskorišćene akumulatore. Na taj način preuzimaju odgovornost za ceo životni ciklus svojih proizvoda. Reciklaža sirovog olova je centralni deo ovog procesa. VARTA® Fabrika za automobilsku industriju u Krautscheidu u Nemačkoj ima preko 115 godina iskustva u reciklaži: olovo se topi tamo od 1904. godine. Količina recikliranog olova godišnje odgovara oko 4,5 miliona automobilskih akumulatora. Sa ovom zatvorenom reciklažnom petljom, oni su u mogućnosti da kreiraju nove akumulatore od starih na ekološki prihvatljiv način. Samo u
Evropi ovaj sistem je doveo do toga da se 100% svih olovno-kiselinskih akumulatora prikupi na kraju njihovog životnog veka i uspešno reciklira. Iz svakog akumulatora, 100% materijala se može povratiti i ponovo koristiti. Zato se 75% olova u akumulatorima vozila koji se danas prodaju dobija iz recikliranih izvora. Time se štede resursi i dodatno smanjuju emisije gasova sa efektom staklene bašte do kojih bi došlo kupovinom novih akumulatorskih materijala.
-
Pripremite se za sezonu motocikala
Priprema vašeg motocikla za novu sezonu
Sneg se otopio, temperature su u porastu i dani se konačno produžavaju. To je to doba godine da se motociklisti raduju jer je pred nama nova motociklistička sezona. Ali pre nego što uskočite na bicikl, četvorostruku ili čak na kosilicu za travu, prvo treba obaviti malo održavanja:
- Tečnosti i filteri: Ako već neko vreme niste promenili filter za ulje i ulje, sada je savršeno vreme da to uradite. Takođe, proverite sve ostale tečnosti kao što su rashladna tečnost, ulje za menjač, kvačilo i kočiona tečnost, itd. Uvek imajte na umu da u uputstvu za upotrebu potražite odgovarajuću količinu i odgovarajuću proceduru ako je potrebna promena.
- Kočnice: Dobro pogledajte kočione pločice. Ako pokazuju bilo kakve znakove pukotina, curenja ili neuobičajenog habanja, vreme je da ih zamenite. Takođe, izvršite test na obe kočnice kako biste se uverili da su u ispravnom stanju. Sve neuobičajene zvukove treba da proveri mehaničar.
- Gume: Da li vaše gume pokazuju bilo kakve pukotine, ravna mesta ili imaju vidljivo istrošene šine? Onda je vreme za novi komplet. Ako izgledaju dobro, ne zaboravite da proverite vazdušni pritisak.
- Motor: Proverite da li na motoru ima rđavih cilindara i obavezno rotirajte motor pre prvog pokretanja. To možete učiniti tako što ćete svoj motocikl staviti u drugu brzinu i okrenuti zadnji točak. Pored toga, uverite se da se ploče kvačila ne drže zajedno nakon zimskog skladištenja.
- Svetla: Uverite se da sva svetla na vašem biciklu rade ispravno i zamenite sve sijalice ako je potrebno.
- Kaiševi i lanci: Pogledajte pogonski lanac ili kaiš. Da li se vide pukotine? Da li je zategnutost u skladu sa specifikacijama proizvođača? Ako ste u nedoumici, konsultujte svog mehaničara.
Provera akumulatora
Sada kada je sve ostalo u redu, vreme je da adresirate akumulator. Dakle, tokom zime ste preduzeli preporučene mere predostrožnosti kako bi akumulator ostao svež do početka sezone. Vrlo dobro. Ipak, pre nego što pokrenete motor ili napunite akumulator, dobro je izvršiti jednostavnu proveru u 4 koraka. Važan bezbednosni savet: uvek nosite zaštitne rukavice i naočare prilikom provere nivoa kiseline i punjenja akumulatora.
- Proverite da li na terminalima, priključcima, konektorima i kablovima ima oštećenja, korozije ili preloma
- Proverite da li na kućištu akumulatora ima preloma, curenja i promene boje
- Proverite nivo kiseline (Powersports Freshpacksamo) i, ako je potrebno, dopunite destilovanom vodom
- Proverite napon akumulatora i po potrebi napunite akumulator
Punjenje akumulatora
Najčešći problem sa motociklima koji sede tokom cele zime, obično su akumulatori. Ako niste držali akumulator punjaču dok je bio uskladišten, brinite. Nikada nije kasno da napunite akumulator za prvu vožnju u sezoni. Najbolji (i najlakši) način za testiranje akumulatora korišćenje voltmetra ili multimetra za merenje napona.
Akumulator mora biti potpuno napunjen kako bi se postigle optimalne performanse. Preporučena struja punjenja je 10% nominalnog kapaciteta u amperima (npr. baterija od 4 Ah zahteva struju punjenja od 0,4 A). Detaljno uputstvo za punjenje određenog akumulatora potražite u priloženom uputstvu za upotrebu.
VARTA® Powersports – pravi izbor za svaku primenu
Bez obzira na to koje vozilo planirate da vozite ovog leta, imamo pravi akumulator za napajanje. VARTA® Powersports akumulatori vam mogu pomoći da na najbolji način iskoristite vožnju po izboru, bilo da se radi o motociklu, ATV-u, UTV-u, Jet-Ski-ju, trotinetu ili najnovijoj kosilici za travu.
Svaka VARTA® Powersports baterija odlikuje se našim specijalizovanim dizajnom rešetke za poboljšanu izdržljivost, ima robusnu konstrukciju kućišta za maksimalnu otpornost na vibracije, može da izdrži ponovljeno punjenje i pražnjenje i ima visoke performanse u širokom opsegu temperaturnih uslova. Sa ovim modelima koji pokrivaju svaku vrstu PowerSport-a, sigurno postoji PowerSport baterija kojaje napravljena za vašu vožnju.
Powersports AGM – za maksimalnu snagu čak i u ekstremnim uslovima
Svi VARTA ® Powersports akumulatori pružaju vrhunske performanse, ali ako vaš vrhunski motocikl ima povećane energetske zahteve kao što su grejani upravljači, bezbednosni sistemi itd., AGM tehnologija je optimalno rešenje. VARTA® Powersports AGM su projektovani da obezbede duži vek trajanja, smanjenu koroziju, niske operativne troškove i imaju superiorne performanse hladnog pokretanja. Duže traju u zahtevnim primenama, ne zahtevaju održavanje i otporni su na prosipanje.
A sa Powersports AGM Active modelom ste spremni da krenete za tren oka. Dolazi fabrički aktiviran, što znači da je precizno napunjen, unapred napunjen i trajno zapečaćen, tako da ste spremni za vožnju.
-
Uštedite gorivo uz start-stop
Zašto je ispravan Start-Stop sistem toliko važan za uštedu goriva
Ušteda goriva je bila i ostaje važan aspekt vožnje – ne samo u smislu zaštite životne sredine, već i koristi vašem novčaniku. Mnogo toga zavisi od stila vožnje pojedinca. Rano pomeranje, vožnja pri niskim obrtajima i vožnja sa predviđanjem daju važan doprinos smanjenju potrošnje. Ali tehnologija takođe pruža podršku u vidu Start-Stop sistema, koji je odavno uspostavljena standardna oprema u savremenim automobilima.
Kratka istorija Start-Stop
Today-a, ušteda goriva se smatra razumnom ne samo iz finansijskih, već i iz ekoloških razloga. Ali kada se rodila ideja o automatskom Start-Stop sistemu, potreba za merama uštede goriva bila je pre kriza cene nafte tog vremena. Toyota je izumila prvi automatski Start-Stop sistem sredinom sedamdesetih godina prošlog veka.
Folksvagen i Audi predstavili su svoje verzije sistema Start-Stop osamdesetih godina prošlog veka. Zajedno sa 5-stepenim menjačem, aerodinamičnom karoserijom i elektronskim indikatorom potrošnje goriva, ova poboljšanja su imala za cilj značajno smanjenje potrošnje goriva. Usledila
je nova generacija Start-Stop sistema tokom 2000-ih. Ova sofisticirana i robusna tehnologija označila je početak priče o uspehu Start-Stop-a.
U zavisnosti od stila vožnje, Start-Stop tehnologija može da postigne uštedu goriva do 15%. Međutim, efikasnost sistema zavisi od mnogih faktora, uključujući oblast upotrebe. Tokom urbane upotrebe, automatski Start-Stop sistem uzrokuje gašenje motora u stanju mirovanja. Naravno, manje je efikasan na dugim putovanjima autoputem.
Visoki zahtevi za akumulator
Pouzdano snabdevanje potrošača električne energije dok je motor isključen, veoma je zahtevno. Dugo se raspravljalo da li je takav automatski Start-Stop sistem verovatno štetniji za životnu sredinu i skuplji jer zahteva toliko akumulatoskog napajanja. Zato je napredna olovna akumulatorska baterija srce svakog funkcionalnog Start-Stop sistema. Jedine tehnologije akumulatora koje mogu da izdrže izazove automatskih Start-Stop sistema su AGM iEFB.
EFB akumulatori – za početni nivo Start-Stop sistema
EFB akumulatori (EFBskraćeno od "poboljšan poplavljen? akumulator") su pogodne za napajanje automobila sa početnim automatskim Start-Stop sistemima. Dizajn EFB akumulatora predstavlja dalji razvoj konvencionalnih olovnokiselinskih akumulatora. Nekoliko poboljšanja na nivou komponenti pomažu da se produži vek trajanja akumulatora. niska unutrašnja otpornost EFB akumulatora garantuje jaku izdržljivost ciklusa i poboljšava stabilnost u izazovnim primenama kao što su Start-Stop – mogu da izdrže dva puta više ciklusa punjenja * u poređenju sa konvencionalnim starter akumulatorima.
AGM akumulatori – za napredne Start-Stop sisteme
Kada je reč o vozilima sa automatskim Start-Stop sistemima sa rekuperacijom energije kočenja (rekuperacija), ili automobilima sa vrhunskom opremom i sofisticiranom dodatnom opremom, AGM akumulatori (AGMoznačava „upijajuću staklenu prostirku“) nude veću sposobnost da izdrže ove zahteve velike snage u poređenju sa običnim starter akumulatorima.
AGM baterije imaju odlične karakteristike hladnog starta. Omogućavaju snažno pokretanje motora koje podržava skraćeno vreme rada startera. Zahvaljujući njihovoj dobroj sposobnosti punjenja i velikoj snazi u nižim stanjima napunjenosti, topli motor se može isključiti i ponovo pokrenuti nekoliko puta u kratkim intervalima, bez rizika od poteškoća prilikom ponovnog pokretanja. Što se tiče veka trajanja, AGM baterije takođe imaju značajne prednosti u odnosu na tradicionalne starter baterije. Mogu da izdrže tri puta više ciklusa punjenja * od konvencionalnih starter baterija. Pošto je elektrolit u AGM bateriji vezan upijajućim staklenim runom, čini ih otpornim na teške uslove, otpornim na curenje i ne zahteva održavanje.
Redovno proveravajte akumulator
Ako posedujete automobil sa automatskim Start-Stop sistemom, morate biti svesni nekoliko stvari. Prilikom zamene akumulatora u automobilu, novi akumulator mora biti u stanju da prepozna senzor akumulatora (IBS) sistema Start-Stop, tako da vozilo može tačno da prati status akumulatora. To omogućava upravljanju energijom vozila da pažljivo prati parametre akumulatora kako bi se iskoristile najveće uštede goriva. Ako je u vozilo ugrađen pogrešan akumulator ili nije pravilno registrovana, to može dovesti do prevremenog kvara akumulatora i drugog kvara.
Ako je AGM akumulator već ugrađen u vozilo, uvek se mora zameniti drugim AGM akumulatorom. Međutim, moguća EFB je nadogradnja sa akumulatora na AGM akumulator i može povećati efikasnost automatskog Start-Stop sistema, što rezultira efikasnijom potrošnjom goriva.
S druge strane, akumulator koji stari može da smanji broj Start-Stop događaja. Stoga se preporučuje da redovno proveravate akumulator kao deo servisa i zamenite je pre nego što ne obezbedi maksimalnu potrošnju goriva.
*Test standard EN 50342-1 i za EFB iAGM, dodatno EN 50342-6
Pronađite pouzdan servis
Da li radite sa akumulatorima?
Produbite svoje znanje
-
Konstrukcija akumulatora VARTA Promotive EFB za kamionePatentirani element za mešanje osigurava da u našem ProMotive EFB akumulatoru ne može doći do stratifikacije kiseline. Pročitajte čitav članak sada kako bi ste saznali na koji način funkcioniše i koje prednosti donosi.
-
Važnost prihvatanja punjenja akumulatora kamionaAkumulatori sa visokom početnom strujom (CAA) i dovoljnim kapacitetom (C20) garantuju pouzdan rad voznog parka. Rećićemo vam zašto.
-
Saveti za akumulatore za slobodno vremePripremite se za putovanje. Otkrijte korisne savete i trikove za akumulatore za vozila za slobodno vreme, kako bi ste na najbolji način započeli sezonu.
Imate pitanje?
-
Iskoristite naš Pretraživač VARTA® akumulatora da biste pronašli proizvod koji odgovara vašem vozilu.
-
VARTA tim za pružanje sadržaja
-
VARTA tim za pružanje sadržaja